Czy po miesiącu stosowania steppera widać efekty?

Czy po miesiącu stosowania steppera widać efekty?

Jak powszechnie wiadomo, aktywność fizyczna jest zawsze dobra dla naszego zdrowia. Wszystkie rodzaje ćwiczeń pozytywnie wpływają na ludzkie zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Wiele osób ćwiczy przede wszystkim, aby utrzymywać prawidłową wagę, a także cieszyć się kształtną, jędrną sylwetką. Wśród osób aktywnych fizycznie popularnym urządzeniem jest stepper, który możemy znaleźć zarówno na siłowniach, jak i w domowych siłowniach.

Stepper – co to za urządzenie?

Stepper to niewielka maszyna, która służy przede wszystkim do wykonywania ćwiczeń typu cardio. Ćwiczenia na stepperze przypominają wchodzenie po schodach, zatem odpowiadają aktywności, którą niemalże każdy wykonuje codziennie. Korzystanie ze steppera jest bardzo proste, nie wymaga specjalnego przygotowania, dlatego też z tej maszyny mogą korzystać nawet osoby początkujące. Należy podkreślić, że steppery mają naprawdę niewielkie wymiary, więc warto zakupić takie urządzenie do domu, aby móc wykonywać trening o dowolnej porze. 

Jak wygląda trening na stepperze?

Do każdego steppera jest dołączona instrukcja obsługi tego urządzenia, z której z pewnością warto skorzystać, jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z tej maszyny. Większość stepperów działa w oparciu o odpowiednie ustawienie stóp na platformach i przenoszenie ciężaru z nogi na nogę, tak aby wykonywać ruch przypominający wchodzenie po schodach. Należy pamiętać o synchronicznym poruszaniu rękami, ponieważ im więcej ruchów wykonujemy, tym więcej kalorii spalamy. Niektóre steppery posiadają dołączone do zestawu gumy, które stanowią obciążenie dla naszych rąk.

Ze steppera korzystamy przede wszystkim na stojąco – w taki sposób spalamy więcej kalorii, a także kształtujemy prawidłową postawę. Podczas używania steppera powinniśmy utrzymywać lekko spięty brzuch, wyprostowane plecy, a głowa musi być skierowana do przodu. Z niektórych stepperów można korzystać na siedząco, jednakże ten sposób jest raczej niepolecany przez specjalistów.

Jak wykonywać trening na stepperze?

Treningi na stepperze powinny być dopasowane do naszych możliwości oraz stopnia zaawansowania. Początkowo możemy ćwiczyć bardzo powoli przez zaledwie 30 minut dziennie – taka aktywność bardzo dobrze wpłynie na nasz organizm, a nie będzie dla osób początkujących nadmiernie obciążająca. Wraz z upływem czasu warto wykonywać ćwiczenia szybciej, z większym obciążeniem oraz przez dłuższy czas. Przyjmuje się, że tradycyjny trening na stepperze spala nawet 180 kalorii w 30 minut.

Warto podkreślić, że treningi typu cardio potrafią dość szybko się nudzić. Ciągłe wykonywanie tego samego ruchu prowadzi do popadnięcia w rutynę, jednakże treningi na stepperze mogą być urozmaicane. Coraz więcej trenerów wskazuje, że to treningi interwałowe najlepiej wpływają na ludzki organizm oraz najbardziej wspomagają spalanie dużej liczby kalorii. Trening interwałowy polega na przeplataniu aktywności umiarkowanej z ćwiczeniami o wysokiej intensywności. Treningi tego rodzaju mogą trwać nawet 15 lub 20 minut, ponieważ w takim czasie możemy spalić taką samą ilość kalorii, co podczas 30 minut “zwykłego” treningu. Należy również podkreślić, że trening interwałowy sprawia, że organizm wydatkuje energię nawet po zakończeniu aktywności.

Jakie korzyści płyną z treningu na stepperze?

Treningi na stepperze pozwalają głównie na spalenie dużej ilości kalorii, co ułatwia gubienie nadprogramowych kilogramów. Ponadto każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne – treningi redukują poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, a także wpływają na produkcję endorfin, które odpowiadają za dobre samopoczucie. Aktywność tlenowa zwiększa wydolność organizmu, polepsza ogólną kondycję, a także poprawia funkcjonowanie różnych narządów – głównie serca i płuc. Ćwiczenia na stepperze bardzo dobrze wzmacniają mięśnie, zwłaszcza pośladki, uda oraz łydki.

Wiele osób uwielbia korzystanie ze steppera, ponieważ z łatwością można go używać w domu podczas oglądania ulubionego serialu. Posiadanie steppera może zadecydować o braku konieczności kupowania karnetu na siłownię, dzięki czemu zaoszczędzamy dużą ilość pieniędzy, gdyż stepper nie jest urządzeniem drogim.

Jakie funkcje posiada stepper?

Na rynku znajdziemy bardzo wiele stepperów, które różnią się od siebie funkcjami, dodatkowymi akcesoriami, a także ceną. Najprostsze urządzenia kosztują zaledwie 200 zł i często posiadają dołączone linki, jednak nie są wyposażone w wyświetlacz. Maszyny droższe często mają funkcję liczenia kroków, tętna, przebytych kilometrów lub schodów, a także informują nas o ilości spalonych kalorii. Na każdym modelu urządzenia możemy wykonać tak samo efektywny trening, a wybór steppera powinien zależeć przede wszystkim od naszych możliwości finansowych, a także ilości posiadanego miejsca w domu. 

Jak szybko możemy zauważyć efekty korzystania ze steppera?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z aktywnością fizyczną, wówczas efekty ćwiczeń zobaczymy już po kilku tygodniach. Miesiąc ćwiczeń na stepperze z pewnością przełoży się na ujędrnienie ciała, wzmocnienie mięśni, poprawę samopoczucia, a także zrzucenie nawet kilku kilogramów. Warto jednak podkreślić, że jeśli chcemy zmniejszyć naszą wagę, wówczas zazwyczaj same ćwiczenia nie wystarczą. Aktywność fizyczna powinna być połączona ze zdrową, zbilansowaną dietą, podczas której będziemy spożywać mniej kalorii, niż nasz organizm potrzebuje. Treningi na stepperze pomogą nam wypracować większy deficyt kaloryczny, dzięki czemu szybciej schudniemy. Podkreślenia wymaga fakt, że wyłącznie regularna aktywność fizyczna daje szybkie, zauważalne efekty. 

Jak przygotować się do treningu na stepperze?

Zanim zaczniemy korzystać ze steppera, warto skonsultować nasz stan zdrowia z lekarzem. Nie każdy może wykonywać wszystkie rodzaje aktywności, a często nawet o tym nie wiemy. Źle dopasowana aktywność może spowodować wystąpienie kontuzji, a także pojawienie się innych problemów na tle zdrowotnym. Stepper jest jednak bardzo uniwersalnym urządzeniem, a treningi na nim nie są bardzo obciążające, zatem zazwyczaj większość osób nie ma przeciwwskazań do korzystania z tego rodzaju maszyny do ćwiczeń.