Amigurumi – sztuka szydełkowania dla zaawansowanych

Amigurumi – sztuka szydełkowania dla zaawansowanych

W ostatnim czasie coraz większa liczba osób dostrzega zalety manualnego hobby, do którego zaliczamy m.in. szydełkowanie. Rytmiczne i powtarzalne dzierganie szydełkiem pozwala zredukować stres oraz obniżyć ciśnienie tętnicze. W efekcie stajemy się bardziej zrelaksowani, ponieważ odrywamy się od codziennych problemów i skupiamy się na precyzyjnych i przemyślanych ruchach.

Aby rozpocząć przygodę z szydełkowaniem, nie potrzebujemy zbyt wielu rzeczy. Wystarczy nam do tego włóczka, nożyczki, szydełko – opcjonalnie znaczniki do zaznaczania poszczególnych rzędów. Nie małe znaczenie mają tu także dobre chęci i oczywiście cierpliwość. W miarę doskonalenia szydełkowych umiejętności możemy dziergać nie tylko popularne szaliki, czapki lub inne części garderoby, ale także dekoracje i popularne amigurumi.

Czym jest amigurumi i co je wyróżnia?

Amigurumi to popularna w ostatnim czasie japońska sztuka szydełkowania wypchanych zabawek, rzeczy oraz przedmiotów o nieregularnych kształtach. Cechą charakterystyczną dzierganych maskotek czy innych postaci jest nieproporcjonalnie duża głowa, która kilkukrotnie przekracza wielkość tułowia włóczkowego wyrobu.

Z uwagi na trudność szydełkowania amigurumi jest dedykowane przede wszystkim osobom, które mają już opanowane niemal do perfekcji podstawy szydełkowania i pragną rozwijać w sobie hobby na bardziej zaawansowanym poziomie.

Szydełkowanie wypchanych zabawek, lalek czy innych maskotek nie jest polecane dla osób, które planują dopiero rozpocząć swoją przygodę z szydełkowaniem. Ze względu na poziom trudności można dość szybko się zniechęcić, albo niepotrzebnie się zirytować, gdy wzory na szydełko nie będą nam poprawnie wychodziły.  

Skąd czerpać szydełkowe inspiracje i najlepsze wzory na szydełko?

Popularność szydełkowania sprawiła, że coraz łatwiej możemy znaleźć rozmaite, twórcze i ciekawe wzory na szydełko, które pozwalają samodzielnie stworzyć przepiękne lalki, maskotki czy inne postacie. Jako cenne źródło nauki czy doskonalenia szydełkowych umiejętności możemy wykorzystać książki, tematyczne blogi znalezione w sieci, czy instruktażowe filmiki na YouTube.

Naszym zdaniem na szczególną uwagę w tej kwestii zasługują właśnie książki – takie jak np.: „Szydełkowe lale”, „Szydełkowe maskotki”, czy „Szydełkowe prezenty”, w których w jasny i przystępny sposób wyjaśniono jak krok po kroku tworzyć przepiękne amigurumi. Poszczególne wzory na szydełko są tu wzbogacone o fotografie, dzięki którym łatwiej się szydełkuje.