Czy ciepły montaż okien jest rzeczywiście potrzebny?

Czy ciepły montaż okien jest rzeczywiście potrzebny?

Montowanie okien może wydawać się nam prostą czynnością, którą każdy fachowiec wykona bez najmniejszego problemu. Tak naprawdę bardzo wiele zależy od samego sposobu zamontowania okien, ponieważ może się on przyczynić do mniejszej lub większej izolacji. Im dokładniej jest okno zamontowane, tym oczywiście lepsza izolacja, a dokładność montażu może zapewniać tak zwana metoda ciepłego montażu nazywana także metodą warstwową.
Zalety ciepłego montażu
Metoda ciepłego montażu zapewnia wręcz idealną izolację i dzięki temu chroni przed wszelkimi stratami ciepła w pomieszczeniu. Co więcej, jak wiadomo kiedy okna są nieszczelne, może wystąpić wilgoć lub pleśń, a dzięki metodzie ciepłego montażu jesteśmy w stanie tego uniknąć. Są to zalety metody, które w dość znaczny sposób przewyższają metodę standardowego montażu, ponieważ zapewniają znacznie głębszą izolację.

Czym ciepły montaż różni się od standardowego?

Metoda ciepłego montażu polega przede wszystkim na wykorzystywaniu dodatkowych materiałów do izolacji okien. Zaczynając od początku, należy najpierw uświadomić sobie, na czym polega standardowy montaż okien. Odbywa się on przy użyciu specjalnej pianki izolacyjnej, która ma zapobiegać odpowiednią izolację akustyczną i termiczną okien. Oczywiście pianka ta zapewnia izolację, ale nie zawsze idealną. Niekiedy zdarza się, iż okno jest delikatnie nieszczelne, co powoduje niekorzystne skutki, takie jak na przykład utrata ciepła z pomieszczenia, czy także występowanie pleśni lub wilgoci. Warto zaznaczyć, iż pleśń i wilgoć mają także bardzo zły wpływ na stan zdrowia użytkowników budynku, w związku z czym powinno się możliwie jak najbardziej ich unikać. Metoda ciepłego montażu polega więc na używaniu dodatkowych warstw izolacyjnych, których zadaniem jest pogłębienie izolacji i uzyskanie możliwie jak najlepszych skutków izolacyjnych, by ciepło nie uciekało z pomieszczenia. Dzięki temu sami oczywiście jesteśmy w stanie nawet zaoszczędzić pieniądze na ogrzewaniu budynku, kiedy okna (https://okno-classic.pl/) są bardzo szczelne i nie przepuszczają żadnego ciepła na zewnątrz budynku. Podczas montowania okien za pomocą metody ciepłego montażu, używa się dwóch rodzajów specjalnych taśm izolacyjnych. Przebieg montażu wygląda następująco. Otóż najpierw należy przygotować otwór okienny, a więc dokładnie go oczyścić z resztek pyłu i gruzu, ponieważ może to utrudniać izolację. Następnie okleja się ościeżnicę okienną taśmami – z zewnętrznej strony taśmą paroprzepuszczalną, a stronę wewnętrzną okleja się taśmą paroszczelną. Kiedy okno jest już w ten sposób przygotowane, można umieścić je w otworze okiennym według instrukcji producenta, używając w tym celu pianki izolacyjnej.