Czy dom opieki to dobre rozwiązanie dla seniora?

Zalety rezygnacji z plastikowych słomek na rzecz słomek papierowych

Każdy z nas kiedyś będzie w wieku, który nie pozwoli mu samemu sprawnie funkcjonować. Tak samo jak się rodzimy i liczymy na pomoc najbliższych, tak samo w podeszłym wieku musimy liczyć na bliskie nam osoby. Różnica jest taka, że w młodym wieku liczymy na naszych rodziców, a w podeszłym na nasze dzieci, które często nie mają możliwości pogodzenia własnego życia z opieką nad rodzicami.

Prawda jest tutaj dla większości bolesna, bo zarówno nasi rodzice jak i my sami, nie bierzemy pod uwagę domu opieki i traktujemy go z góry jako największe zło. Domy opieki nie są jednak takie same jak 10 lat temu i jest to miejsce, w którym ludzie w podeszłym wieku czują się po prostu dobrze.

Sprawdźmy w takim razie biznesowe podejście z 3 perspektyw domu opieki:

Osoba starsza

Domy opieki są znacznie za drogie i moja emerytura nie wystarczy. Nie rozumiem dlaczego od osób starszych oczekują takich kwot za zakwaterowanie i wyżywienie. Przecież na to stać tylko osoby z bardzo wysokimi emeryturami.

Syn/Córka osoby starszej

Musimy znaleźć mamie/tacie dom opieki w wysokim standardzie, ale taki który dalej pozwoli nam zachować życie na obecnym poziomie. Znalazłem kilka w okolicy, ale są bardzo drogie lub nie wyglądają korzystnie. Pozostaje nam chyba wybrać ten tańszy, bo inaczej nie będziemy mieć pieniędzy na życie.

Właściciel domu opieki

Musimy każdemu pacjentowi zapewnić żywność spełniającą jego zapotrzebowania i specjalistów, w razie problemów ze zdrowiem. Pacjenci muszą też spędzać czas aktywnie, więc trzeba organizować różne zabawy, wieczorki poznawcze i wyjazdy. Muszą się czuć tutaj jak w domu, a nawet lepiej.

Nasza opinia wynikająca z 3 perspektyw:

Dom opieki to biznes przyszłościowy z racji, że ludzie mają coraz mniej wolnego czasu. Opieka nad członkiem rodziny wiąże się z rezygnacją z życia zawodowego jednej osoby co może znacząco wpłynąć na domowy budżet. Miejsce w domu opieki zależy od standardów. Im większe standardy tym większa miesięczna opłata.

Dzieci decydujące się na dom opieki dla swoich rodziców, powinny go znaleźć w okolicy miejsca zamieszkania, aby jak najczęściej odwiedzać bliską sercu osobę. Standard powinien być wysoki nawet jeśli wiąże się to z mniejszym komfortem życia, bo każdy kiedyś będzie w podeszłym wieku i te lata chciałby spędzić w jaknajlepszych warunkach.