8 najprostszych metod na bolący brzuch

8 najprostszych metod na bolący brzuch

Szacuje się, że nawet 62% Polaków może cierpieć na nawracające bóle brzucha. Większość z tych przypadków jest związana z problemami układu pokarmowego, a rzadziej wpływ na tę dolegliwość ma układ moczowy. Większość problemów związanych z bólem brzucha dotyka kobiety, chociaż bóle menstruacyjne to tylko 18% przypadków. Ból nie pojawia się bez przyczyny, jest rodzajem ostrzeżenia, jakie wysyła organizm. Ból to znak, że dzieje się coś niepokojącego. Na szczęście istnieją różne sposoby, by złagodzić lub nawet całkiem wyeliminować ból brzucha. Oto kilka skutecznych sposobów.

Leki przeciwbólowe

Leki, szczególnie te bez recepty, są naturalnie pierwszym środkiem, po jaki sięgają osoby cierpiące na ból brzucha. Warto jednak zachować rozwagę przy ich stosowaniu szczególnie, gdy przyczyna dolegliwości nie jest znana. Należy również pamiętać, że jest to tylko leczenie objawowe, które nie wyeliminuje przyczyny bólu. Najczęściej używanymi lekami na ból brzucha są między innymi NO-SPA, Buscopan lub Panadol Femina.

Mięta do picia i jedzenia

Mięta jest nie tylko naturalnym remedium na ból brzucha, ale również bardzo skutecznym. Roślina ta bardzo dobrze wpływa na trawienie i szybko łagodzi bóle menstruacyjne. Można ją stosować zarówno w formie naparów, herbatek, jak i przeżuwać liście mięty.

Soda oczyszczona nie tylko na zgagę

Chociaż sodę oczyszczoną często stosuje się w kuchni, jako skuteczny środek czyszczący, to ma ona również zastosowanie lecznicze. Soda wykorzystywana jest nie tylko do łagodzenia zgagi i eliminowania problemów z niestrawnością, ale również doskonale sprawdza się przy eliminowaniu bólu brzucha. Najlepiej do szklanki wody wsypać dwie łyżeczki sody oczyszczonej i dokładnie wymieszać.

Okłady na brzuch

Bardzo skutecznym i szybkim sposobem na złagodzenie, a nawet pozbycie się bólu brzuch jest przykładanie ciepłych okładów. Można do tego stosować zwykłe kompresy lub nawet użyć termoforu. Pod wpływem ciepła mięśnie brzucha rozluźnią się, a ból minie.

Cytryna w walce z bólem

Okazuje się, że zwykła cytryna, dostępna w każdym sklepie spożywczym, również doskonale radzi sobie w dolegliwościach związanych z żołądkiem i brzuchem. Często stosuje się ją przy problemach trawiennych, wzdęciach i właśnie przy bólu brzucha. Najlepiej wycisnąć sok z połowy cytryny do szklanki z ciepłą wodą, dokładnie wymieszać, a następnie wypić.

Sól nie tylko szkodzi zdrowiu

Sól nazywana bywa białym zabójcą i nie zawsze jest bezpieczna dla zdrowia. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi nawet, że Polacy znajdują się w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o spożycie soli. Okazuje się jednak, że można ją również stosować w celach leczniczych i to nie tylko do płukania gardła. Roztwór szklanki ciepłej wody i łyżki soli potrafi skutecznie redukować ból brzucha.

Imbir łagodzi dolegliwości

Imbir znany jest w medycynie naturalnej, a jego właściwości przeciwzapalne są bardzo często wykorzystywane przy różnych dolegliwościach. Jednak nie tylko bóle gardła czy przeziębienia można leczyć imbirem, doskonale sprawdza się również przy problemach trawiennych i w przypadku bólu brzucha. Imbir można kupić bez problemu w sklepach spożywczych lub zielarskich. Można spożywać świeży imbir lub w postaci herbatek.

Ocet jabłkowy w małych dawkach

Jest to ocet wytwarzany na bazie jabłek i wykorzystywany bywa często jako przyprawa lub dodatek do niektórych potraw. Jednak ocet jabłkowy używany jest również poza kuchnią. Znane jest jego działanie przeciwdrobnoustrojowe oraz wspomagające w obniżeniu cukru we krwi. Ocet jabłkowy może być także używany do zwalczania bólu brzucha. Nie należy jednak przesadzać w jego ilości, bo skutek może być odwrotny do zamierzonego. Wystarczy tylko kilka łyżek wlać do szklanki wody.

Na koniec warto podkreślić, że jeśli ból brzucha nie ustępuje długo lub często powraca, konieczna jest konsultacja lekarska i zastosowanie odpowiednio dobranej terapii.