Co warto sprawdzić gdy wybieramy studia?

Co warto sprawdzić gdy wybieramy studia?

Wybór kierunku studiów nie należy do najłatwiejszych decyzji, wyłączając te osoby, które wiedzą, czym dokładnie chcą się zajmować w życiu. Zdarza się również tak, że wybór licencjatu nie był żadnym problemem i wybrane studia w większym stopniu spełniły oczekiwania, ale pod ich koniec pojawia się takie odczucie, że  zrobiło się już na nich wszystko i nie służą już rozwojowi. W takim wypadku trzeba wybrać inny kierunek, i zrobić to rozsądnie, by wcześniejsze studia powiązać z kolejnymi. 

Uwzględnij zainteresowania:

Nie każdy człowiek posiada pasję, a być może jeszcze jej nie odkrył, ale z pewnością ma różne zainteresowania. Zastanów się, co sprawia Ci przyjemność, co lubisz robić, co nie sprawia Ci problemów. Studia powiązane z zainteresowaniami stają się przyjemnością, te z przypadku, przykrym obowiązkiem i męczeniem się przez przynajmniej trzy lata do końca licencjatu.

To Twój wybór:

Wybór studiów powinien być wyłącznie Twoją decyzją. Rodzice często chcieliby zaplanować swojemu dziecku studia. Choć robią to, bo chcą jak najlepiej dla Ciebie, są to ich oczekiwania, nie Twoje. Tylko Ty wiesz, czym chciałbyś zajmować się w przyszłości.

Moda się zmienia:

To, że teraz studiowanie marketingu, stosunków międzynarodowych czy administracji jest modne, nie oznacza, że jest zagwarantowana po nich praca. To, że dużo osób wybiera te kierunki nijak się ma do otrzymania pracy w zawodzie po ich otrzymaniu. Trendy się zmieniają. Wciąż powstają też nowe kierunki wychodzące naprzeciw oczekiwaniom panującym na rynku. Nie wszystkie z nich ułatwią znalezienie pracy, ale część z nich może. Prześledź również nowości na różnych uczelniach, zobacz jaka jest sytuacja na rynku pracy, być może któryś z nowo wprowadzonych kierunków zwiększy Twoje szanse na rynku pracy.

Miasto studiów:

Jeśli staniesz przed wyborem miasta studiowania, warto zdecydować się na większe miasto. Duże miasto daje więcej perspektyw, możliwości rozwoju. Łatwiej znaleźć w nich chociażby dorywczą pracę. Z pewnością jeśli chodzi o korepetycje o wiele szybciej znajduje się osoby chętne w dużych miastach niż w tych mniejszych.

Strona uczelni, wydziału:

Zajrzyj koniecznie na strony uczelni i konkretnych wydziałów, którymi jesteś zainteresowany. Warto zapoznać się szczegółowo z ofertami uczelni. Wejście od razu do systemu IRK i wybranie kierunku studiów nie jest dobrym pomysłem. Dobrze jest wiedzieć jakie organizacje studenckie działają na terenie uczelni, jak wygląda współpraca z zagranicą, z jakich zagranicznych stypendiów mógłbyś skorzystać. Dostępne są zazwyczaj na stronie uczelni plany zajęć. Program studiów wprawdzie może ulec zmianie, ale część przedmiotów z pewnością zostanie.

Grupy, fora dyskusyjne:

Dołącz do grup, forów dyskusyjnych, poszukaj na nich informacji o interesującym Cię kierunku studiów. Wejdź również w interakcje z innymi osobami, by dowiedzieć się jak najwięcej. Uwzględnij przy tym wszystkie opinie, zarówno te dobre, jak i te złe.

Dni otwarte:

Zastanawiasz się nad wyborem uczelni, i mimo że przeanalizowałeś jej stronę internetową i poszukałeś w różnych miejscach informacji o niej i interesującym Cię kierunku i masz wciąż wątpliwości, wybierz się wtedy na jej dzień otwarty. Na miejscu możesz popytać innych studentów, jak wygląda ich studiowanie, co może Ci przysporzyć trudności. Masz okazję również spotkać wtedy wykładowców, z którymi czekają Cię zajęcia.

Wybór studiów wymaga przemyślenia, przeanalizowania ofert poszczególnych uczelni. Uwzględnienie punktów podanych wyżej może ułatwić decyzję. A przede wszystkim będzie to decyzja podjęta z całkowitą świadomością.