Czym są obrazy malowane przez sztuczna inteligencję? Czy AI zastąpi artystów?

Czym są obrazy malowane przez sztuczna inteligencję? Czy AI zastąpi artystów?

AI art generator – obrazy malowane przez sztuczną inteligencję

 

Rembrandt, Monet, van Gogh czy Leonardo da Vinci to artyści, których obrazy kojarzy niemal każdy z nas. Już wkrótce do tego szacownego grona dołączyć może również… sztuczna inteligencja. Obrazy generowane przez AI robią furorę w sieci, jednak czy artyści powinni czuć się zagrożeni? W poniższym artykule wyjaśniamy czym jest AI art generator, a także przedstawiamy strony pozwalające samodzielnie wypróbować możliwości generatorów. 

Czym jest AI art generator? 

Sztuczna inteligencja coraz częściej przejmuje obowiązki na wielu płaszczyznach życia. Od pewnego czasu znane są generatory AI odpowiadające za przygotowywanie treści pisanych, które coraz trudniej odróżnić od tych tworzonych przez ludzi. Podobnie rzecz ma się w przypadku obrazów przygotowywanych przez sztuczną inteligencję. Prostota użycia, zadziwiające efekty oraz niewielkie koszty przygotowania treści sprawiają, że jest to coraz częściej wybierane rozwiązanie. 

Jak działa generator obrazów AI? 

Obsługa tego typu narzędzi generujących grafikę jest banalnie prosta. Wystarczy przygotować opis odzwierciedlający wizję pożądanego obrazu, a następnie pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Całą resztą zajmie się program. Brzmi prosto? Takie właśnie jest. Z tego też względu można usłyszeć coraz więcej krytycznych opinii, których autorami są w dużej mierze artyści zajmujący się grafiką. Obrazy oraz rysunki generowane przez AI posiadają nieograniczone pokłady kreatywności, roboty mogą pracować bez przerwy, a w dodatku efekty ich pracy są wysokiej jakości, a co najważniejsze nie kosztują wiele. Czy oznacza to koniec tradycyjnych artystów? Jak na razie możemy mówić raczej o ciekawostce, aniżeli realnym zagrożeniu posady grafików. 

5 darmowych generatorów obrazów AI 

Chcąc samodzielnie wypróbować możliwości programów AI, warto skorzystać z ogólnodostępnych generatorów online. Choć efekty ich pracy dalece odbiegają od ich płatnych odpowiedników, można w ten sposób zapoznać się z mechaniką działania tego rodzaju narzędzi. Poniżej znajduje się lista 5 darmowych generatorów obraz, które pozwalają przetestować ich funkcjonalność:

  • Bot OpenAI 
  • NightCafe 
  • Midjourney (pierwsze 25 obrazów za darmo) 
  • starryai 
  • Pixray 

Istnieje także wiele płatnych robotów, których prace wykorzystuje się podczas przygotowywania grafik produktów oraz wykorzystywanych w marketingu. Przykładem może być popularny Jasper Art. 

AI art generator – podsumowanie 

Generatory AI coraz śmielej próbują przebijać się do mainstreamu. Niektóre z nich wciąż stanowią bardziej ciekawostkę, aniżeli realne narzędzie pozwalające przygotować profesjonalne grafiki. Inne, takie jak wspomniany generator Jasper Art, pozwalają stworzyć profesjonalnie wyglądające produkty mogące być z powodzeniem wykorzystywane do komercyjnych zastosowań. Główną zaletą korzystania z usług robotów jest usprawnienie codzienności, a także zwiększenie efektywności przygotowywania treści związanych z projektowaniem oraz brandingiem.