Sposoby łagodzenia chrypki

Sposoby łagodzenia chrypki

Zaburzenie głosu, powodujące zmianę jego brzmienia znane potocznie jako chrypka jest nie lada utrapieniem. Najczęściej zmagają się z nią nauczyciele czy śpiewacy, ponieważ ich struny głosowe są obciążone poprzez ciągłe, długotrwałe używanie głosu. Chrypka towarzyszy także palaczom oraz osobom spożywającym w nadmiarze alkohol. Przyczyn tego zaburzenia jest więcej, np. infekcje górnych dróg oddechowych, obrzęki alergiczne, urazy, torbiele, nowotwory, a nawet refluks żołądkowy. Chrypka może zatem dotknąć każdego z nas. Warto wiedzieć, jak sobie z nią poradzić. Poznaj najskuteczniejsze sposoby łagodzenia chrypki.

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów łagodzenia chrypki jest nawilżanie. Jest to podstawowe działanie w celu złagodzenia dolegliwości w obrębie gardła i jamy ustnej. Aby odpowiednio nawilżyć te okolice pij większą ilość płynów, ale stopniowo – często i małymi łykami. Spożywane napoje powinny być niegazowane i mieć temperaturę pokojową. Warto wykorzystać do tego celu siemię lniane, które łagodzi stan zapalny błony śluzowej i podrażnienia. Możesz także płukać jamę ustną schłodzonym naparem z szałwii lub tymianku. Pomocne są również inhalacje z użyciem tych ziół.

W przypadku podrażnienia strun głosowych ważne jest, by dać im czas na regenerację. Staraj się nie przeciążać ich jeszcze bardziej – mów cicho i najlepiej tylko wtedy, kiedy musisz. Nie spożywaj także potraw, które nasilą dolegliwości, np. tych doprawionych ostrymi przyprawami. Unikaj też gorących lub zbyt zimnych napojów, dymu papierosowego oraz alkoholu!

Jeżeli nie masz możliwości, by odpocząć w celu złagodzenia chrypki możesz wykorzystać dostępne w aptekach środki bez recepty. Nie tylko nawilżają struny głosowe, ale i poprawiają komfort mówienia. W skład wielu suplementów wchodzą, np. porost islandzki, propolis, wyciąg z babki lancetowatej czy czerwonych alg, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie strun głosowych. Warto także skorzystać w domowych sposobów – przygotuj syrop z cebuli albo rozpuść łyżeczkę miodu w ciepłej wodzie lub mleku i wypij zdrowotny napój.

Powodem do niepokoju jest sytuacja, kiedy chrypka nie odpuszcza i utrzymuje się ponad 2 tygodnie, a nie masz innych dolegliwości. Wizyta u specjalisty jest także konieczna jeżeli chrypce towarzyszy jednostronny ból gardła, problemy z przełykaniem, duszności, suchość w ustach czy utrata masy ciała. Nie bagatelizuj takiego stanu! Mogą to być pierwsze symptomy dużo poważniejszych schorzeń, w tym nowotworów.