Poznaj bliżej miasto Głogów

Poznaj bliżej miasto Głogów

Głogów to miasto w województwie dolnośląskim posiadające blisko 67 tysięcy mieszkańców. Mieści się tutaj siedziba powiatu głogowskiego. Aby poczytać wiadomości Głogów czyli to czym żyje miasto i co dzieje się jego obrębie to warto odwiedzić i śledzić informacje na portalu glogowski24.pl. Co charakterystycznego jest w tym mieście i czym wyróżnia się na tle innych miast oraz co warto w nim zobaczyć?

​Ratusz na rynku w Głogowie

Udając się na głogowski rynek, przyciągającą wzrok budowlą jest tam bez wątpienia sam ratusz miejski. Początki ratusza to wiek XIII, gdzie istniała w tym miejscu zaledwie wieża pełniąca funkcję strażnicy. Dopiero w roku 1349 powstał tutaj ratusz. Pożary przez kolejne stulecia dokonały zniszczeń, a po ostatnim pożarze w roku 1547 został on odbudowany w formie renesansowej. W trakcie wojny został całkowicie zniszczony, ale od roku 2002 prezentuje się w takiej formie jak sprzed wielu lat, a w jego wnętrzach ma siedzibę Urząd Miejski. Niewątpliwie największą atrakcją samego ratusza jest jego wieża o wysokości 80 metrów – jest to najwyższa wieża tego typu na Śląsku i druga pod względem wysokości w Polsce. Podróżując na sam szczyt wieży można przysiąść na ławeczkach i poczytać o poszczególnych epokach w rozwoju miasta.

​Zamek Książąt Głogowskich

W tym miejscu znajduje się Muzeum Archeologiczno-Historyczne. Kiedyś zamek służył za siedzibę władców księstwa głogowskiego, a dziś w jego komnatach można przejrzeć historię związaną z historią Głogowa i jego okolic. W samym muzeum do dyspozycji zwiedzających oddano ponad 40 tysięcy różnorakich eksponatów, wśród których warto wymienić na przykład miedzioryty przedstawiające plany niegdyś funkcjonującego miasta, wyroby rzemiosła, dawną walutę Głogowa i sławny skarb średniowieczny, który został odkryty w 1987 roku na terenie jednego z ogródków działkowych w mieście. Skarb ten to ponad 20 tysięcy monet, 7 sztabek srebra i grudka złota.

​Kolegiata Wniebowzięcia NMP w Głogowie

Kolegiata Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie to jedna z najstarszych świątyń na Śląsku. Jej początki sięgają czasów pierwszych Piastów. W trakcie II wojny światowej została częściowo zniszczona i po dziś dzień jest odrestaurowywana i odbudowywana. Miejsce jest szczególnie ciekawe ze względu na przeprowadzone badania archeologiczne, które ujawniają dawne dzieje związane z tradycją chrześcijańską na ziemiach ówczesnego miasta. Udając się do piwnic Kolegiaty można podziwiać fragmenty dawnej świątyni z czasów wczesnośredniowiecznych. Całe miejsce jest więc ciekawą podróżą do przeszłości i z pewnością zaciekawi nie tylko pasjonatów historii.