Czym czyścić zabrudzenia na tapicerce samochodowej

Czym czyścić zabrudzenia na tapicerce samochodowej

Tapicerka samochodowa czy meblowa jest miejscem, gdzie bardzo często znajdują się plamy. Na samym początku powinniśmy rozpoznać z czego są znajdujące się plamy. Bardzo często są one tłuste. Najlepiej działać, kiedy jeszcze nie są zeschnięte. Można posypać takie miejsce talkiem. Talk bardzo szybko pochłania tłuszcz. Po pól godziny można to usunąć szczotką. Na starsze plany dobrze robi szmatka zamoczona w alkoholu. Należy potrzymać ją przez kilka minut na plamie, którą chcemy usunąć, a następnie miejsce przejechać płynem do czyszczenia.

Domowy sposoby na usuwanie plam z tapicerki

Aby pozbyć się plam z kawy, czy majonezu, potrzebny jest kwasek cytrynowy. Roztwór należy pomieszać z wodą, i kilka razy przetrzeć nim poplamione miejsce. Jednak na samym początku powinniśmy zrobić test zaczynając od małej części. Niektóre tapicerki bardzo łatwo się niszczą, dlatego poddając je czyszczeniu za pomocą mocniejszych środków, należy sprawdzić jaka będzie przede wszystkim reakcja materiału. Bardzo często w ten sposób powstają przebarwienia np. w samym środku siedzenia.

Co zrobić, kiedy nie działa?

Kiedy mamy problem z rozpoznaniem danej plamy, powinniśmy skorzystać z usług firmy, która oferuje usługi sprzątające. To duże ułatwienie, ponieważ nie wydajemy wtedy pieniędzy na środki czyszczące, które nie zawsze są skuteczne. Zanim jednak z tego skorzystamy można wcześniej odświeżyć tapicerkę. Należy dokładnie odkurzyć ją odkurzaczem. Świetnie sprawdza się również mop parowy przeznaczony do prania tapicerki. Od zwykłego odkurzacza, równi się przede wszystkim tym, że bardzo dokładnie czyści zabrudzoną powierzchnię. Następnie można przemyć ją szczotką z wodą, z octem, lub płynem do czyszczenia. Należy jednak uważać na przemoczenia, które powodują bardzo często grzybienie tapicerki w trudno dostępnym miejscach. Środek do czyszczenia należy najpierw spienić, aby łatwiej było go używać. W pierwszej kolejności jednak, należy zasięgnąć rady o producenta , co rekomenduje czyszczenie. On powinien polecać, które preparaty do czyszczenia nadawały się najbardziej.