Sposoby na pokonanie stresu

Sposoby na pokonanie stresu

Polacy należą do najbardziej zestresowanych narodów w Europie. Ponad 80 procent z nas odczuwa napięcie nerwowe w pracy. Do tego często dochodzi niepewna przyszłość, problemy rodzinne lub zdrowotne. Koniecznie musimy nauczyć się walczyć ze stresem, ponieważ wpływa on negatywnie na cały organizm. Poznaj proste sposoby na pokonanie stresu!

Jak pokonać stres?

Pierwszym sposobem na pokonanie stresu jest… przytulanie. Tak jak noworodki czują spokój w ramionach matki, tak dorośli instynktownie szukają ukojenia w podobny sposób. Gdy czujemy się zdenerwowani lub czymś przytłoczeni, a nie ma z nami bliskiej osoby, do której można się przytulic możemy objąć samych siebie. Obejmijmy się mocno i zaciśnijmy dłonie na ramionach. Taki ucisk naprawdę poprawia nastrój i rozładowuje nerwy. Jeśli obok masz ukochaną osobę – przytul się mocno do niej.

Kolejny sposób na pokonanie stresu to ogrzanie dłoni i stóp. Gdy się boimy lub jesteśmy zdenerwowani, organizm włącza tryb “walcz lub uciekaj” i kieruje krew do dużych grup mięśni. Mniej ważne części ciała, jak dłonie i stopy zostają pozbawione odpowiedniego dopływu krwi i zaczynają marznąć. Wystarczy wtedy rozgrzać kończyny, a tym samym oszukać mózg i dać mu sygnał, że wszystko jest w porządku. Najprostszym sposobem na ogrzanie kończyn jest ich rozcieranie – możesz to zrobić wszędzie. Spokój wróci już po chwili!

Ćwiczenia ratunkiem dla zestresowanych

Ćwiczenia to następny ze sposobów na pokonanie stresu. Wcale nie musisz odbywać wyczerpującego treningu, by poczuć się lepiej. Wystarczy 5 minut! Nawet tak krótki, ale intensywny wysiłek fizyczny potrafi rozładować napięcie. Możesz przez ten czas robić przysiady, pompki lub skakać na skakance. Jeżeli jesteś w pracy możesz przejść się szybko w górę i w dół po schodach lub schować się w łazience i … poskakać. Spowoduje to błyskawiczne uwolnienie do mózgu neuroprzekaźników: dopaminy i serotoniny, odpowiedzialnych za dobry nastrój.

Wspaniałym sposobem na pokonanie stresu jest również spokojne oddychanie. Gdy się zdenerwujesz, zrób 10 głębokich oddechów. Ta metoda jest stosowana już od wieków, często nawet nieświadomie. Warto jednak skupić się zwłaszcza na wydechu – powinien trwać on co najmniej dwa razy dłużej niż wdech. To właśnie wydłużenie tej fazy oddychania pobudza układ nerwowy do spowolnienia rytmu serca. To z kolei powoduje szybkie wyciszenie.

Te proste sposoby na pokonanie stresu sprawią, że błyskawicznie uwolnisz się od napięcia nerwowego. Zarówno twoje ciało, jak i umysł odzyskają równowagę, co pozytywnie wpłynie na twoje samopoczucie.