Jak trenować umysł?

Jak trenować umysł?

Od jakiegoś czasu wiele ludzi zaczęło poświęcać coraz większą uwagę poprawianiu swojej kondycji fizycznej. Ogromną popularnością cieszą się siłownie, a widok ludzi biegających o poranku nie jest niczym niecodziennym. Nieco mniej mówi się o trenowaniu pewnego kluczowego elementu naszego organizmu – umysłu. Powiedzenie, że człowiek uczy się przez całe życie można uznać za oklepane, jednak bez wątpienia jest ono prawdziwe. Faktycznie najszybciej nową wiedzę wchłaniają dzieci, ale to nie znaczy, że będąc już dorosłym należy osiąść na laurach. Tylko jak trenować umysł, żeby rzeczywiście zobaczyć jakieś efekty?

W zdrowym ciele zdrowy duch

Wspomniana wcześniej aktywność fizyczna wbrew pozorom jest jednym z czynników, które oddziałują również na naszą kondycję mentalną. Do tego zbyt często lekceważymy to, jak duży wpływ na funkcjonowanie naszego mózgu ma sen i dieta. Będąc wiecznie niewyspani i przemęczeni powoli wykańczamy nasz umysł i możemy być pewni tego, że działa on znacznie mniej efektywnie. Do tego odpowiednia dieta (między innymi picie dużo wody) może mieć zbawienny wpływ na nasz proces myślowy. Jeśli rzeczywiście zadbamy o te rzeczy, a więc będziemy ćwiczyć fizycznie, wysypiać się i dobrze jeść, możemy liczyć na znacznie sprawniejsze działanie naszego mózgu.

Zagadki i ćwiczenia logiczne

Łatwo dostępne są zarówno wirtualne, jak i fizyczne gry i zabawy, które mają na celu poprawienie sprawności naszego umysłu. Popularnym przykładem jest chociażby kostka Rubika, która wymaga bardzo szybkiej analizy i podejmowania decyzji w ułamku sekundy. Sprawę ułatwiają nam także aplikacje na smartfony, dzięki którym możemy trenować nasz umysł w każdym miejscu i czasie. Nie trzeba poświęcać na to kilku godzin dziennie – kilkanaście minut całkowicie wystarczy. Nie należy jednak nastawiać się na błyskawiczne, łatwo wyczuwalne efekty. Zmiany mogą być subtelne i nastąpić dopiero po jakimś czasie.

Język obcy sposobem na trening mózgu

Nasz język ojczysty wydaje się nam na ogół bardzo łatwy. Kiedy mówimy, nie zastanawiamy się nad prawidłową konstrukcją zdań czy odmianą czasowników. Po prostu to wiemy i umiemy. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, jak wiele wysiłku musi dokonać nasz mózg, aby „obsługiwać” naszą mowę, słuch i myślenie. Znajomość języka obcego dodatkowo pozwala wytrenować pamięć i myślenie logiczne. Na początku wszystko będzie przychodzić nam ciężko, ale po pewnym czasie może okazać się, że nasz mózg zaczyna robić większość czarnej roboty za nas i na przykład bezbłędna gramatyka przychodzi nam już naturalnie.

Warto wiedzieć, jak trenować umysł – w końcu używamy go nieustannie i potrzebujemy, aby jak najdłużej pozostawał w jak najlepszym stanie. Na szczęście ćwiczenie swojego mózgu nie musi być wcale nudne, trudne ani żmudne.