Najdrożsi współcześni polscy artyści

Najdrożsi współcześni polscy artyści

Wilhelm Sasnal, Piotr Uklański, Norman Leto, czy Agata Bogacka to tylko część z najwybitniejszych artystów z Polski. Zajmują się oni nie tylko malarstwem, ale także fotografią, filmem i komiksem. Kim są najdrożsi polscy artyści sztuki współczesnej?

Wilhelm Sasnal

Kiedy odbierał nagrodę Vincenta, każdy wiedział, że przed nim jest świetlana przyszłość. Przypuszczenia okazały się prawdziwe. Wilhelm Sasnal jest z najważniejszych przedstawicieli młodych malarzy.

Jego najdroższy obraz tryptyk „Palące dziewczyny” został sprzedany w Londynie za prawie 1,5 mln złotych. Również inne prace tego artysty wzbudzają szerokie zainteresowanie światowej publiki, która nie żałuje pieniędzy, aby mieć je w posiadaniu.

Wilhelm Sasnal oprócz malarstwa zajmuje się także komiksem i filmem. Jego prace można podziwiać na całym świecie: MoMa w Nowym Yorku, Tate Modern w Londynie, czy także Centrum Pompidou w Paryżu.

Piotr Uklański

Polska sztuka współczesna to także dorobek jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów, jakim jest Piotr Uklański. To właśnie jego praca „Nazici” została pocięta szablą przez Daniela Olbrychskiego w 2008 roku w Zachęcie.

W 2014 roku dzieło „Naziści” zostało sprzedane na aukcji za 2,7 miliona złotych. Co czyni go jednym z najdroższych polskich artystów.

Piotr Uklański tworzy oraz żyje w Nowym Yorku. Jego obrazy są rozpoznawalne na całym świecie. Natomiast na aukcjach biją prawdziwe rekordy.

Norman Leto

Norman Leto czyli Łukasz Banach jest artystą multidyscyplinarnym. Jako samouk poznał techniki nie tylko malarstwa, ale także wideo, symulacji komputerowych i fotografii. Za swój film „Photon” dostał w 2018 roku nagrodę Paszportu Polityki.

We wczesnym etapie twórczości nawiązał współpracę ze Zdzisławem Beksińskim. Efekty tej znajomości są obecne w jego obrazach po dziś.

Prace artysty można podziwiać w całej Polsce. Ich aukcje zawsze budzą duże zainteresowanie koneserów, jak i historyków sztuki.

Agata Bogacka

Styl artystki wywodzi się z jej studiów graficznych na ASP Warszawie. Agata Bogacka tworzy swoje obrazy za pomocą akwareli. Jej znakiem charakterystycznym jest redukcja detali. Płaskie, schematyczne przedstawienia postaci na pustym tle mają charakter refleksyjny.

Dzieła polskiej malarki są doceniane przez krytyków sztuki. Przedstawienia obrazujące zagubienie w rzeczywistości znajdują uznanie także wśród światowej publiki. Jeden z ostatnich obrazów „Wazon” z 2018 roku został wylicytowany za kwotę 20 000 zł.

Polskie dzieła sztuki współczesnej zyskują uznanie nie tylko u nas, ale i za granicą. Świadczy o tym nie tylko ich rozpoznawalność, ale także ceny, jakie koneserzy sztuki są w stanie za nie zapłacić.

Polskie dzieła sztuki współczesnej można oglądać we wrocławskiej galerii sztuki Krupa Gallery.

Co sprawia, że Polska jest tak ważnym miejscem dla współczesnych polskich artystów?

Polska ma bogatą historię artystów, którzy wnieśli wielki wkład w świat.

Polska scena sztuki współczesnej kwitnie i trwa to już od dłuższego czasu. Polscy artyści stworzyli szeroką gamę dzieł sztuki, w tym malarstwo, rzeźbę, fotografię i wideo. Wielu polskich artystów poprzez swoją pracę eksploruje życie duchowe jednostek. Niektórzy polscy artyści współcześni nadal wierzą w tradycyjny pogląd na życie, podczas gdy inni są zainteresowani odkrywaniem alternatywnych możliwości w obrębie świecki świat.

Wpływ polskiej awangardy na sztukę współczesną w Polsce

Polska awangarda to ruch, który rozpoczął się pod koniec XIX wieku i trwał przez cały wiek XX. Polska awangarda była odpowiedzią na kryzys tradycyjnej sztuki i kultury. Ich wpływ na sztukę współczesną w Polsce jest postrzegany na wiele sposobów. Jednym ze sposobów jest to, że zainspirowały artystów do tworzenia nowych form wyrazu, często uważanych za awangardowe lub modernistyczne. Innym sposobem, w jaki można zobaczyć ich wpływ, jest wykorzystanie różnych mediów, takich jak film, fotografia i instalacja.

O co chodzi ze współczesną polską sztuką – czy to tylko trend?

Polska sztuka współczesna ewoluowała od kilkudziesięciu lat i wciąż się rozwija. Polscy artyści nieustannie poszukują nowych sposobów wyrażania siebie i swoich myśli o świecie. Mają też wpływ na to, co dzieje się na świecie i jak to widzą. Polską sztukę współczesną możemy podzielić na różne okresy, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy.

Współczesną sztukę polską można postrzegać jako odpowiedź na skutki industrializacji i globalizacji dla Polaków. Sztuka była dla artystów sposobem na wyrażenie siebie i swoich odczuć na temat nowych rzeczywistości, z jakimi borykali się Polacy w tym okresie. Pomogli też ukształtować te rzeczywistości. Podobnie jak w większości krajów europejskich, historyzm był silną siłą w Polsce na początku XX wieku i nadal jest obecna. Wielu pierwszych polskich artystów awangardowych inspirowało się europejskim modernizmem, zwłaszcza kubizmem, który skupiał się na analizie i przedstawieniu przestrzeni trójwymiarowej w jednej płaszczyźnie.