Wysokiej jakości ubrania robocze – dlaczego są takie ważne?

Wysokiej jakości ubrania robocze – dlaczego są takie ważne?

Pracownicy fizyczni (budowlańcy, spawacze, malarze i nie tylko) są w czasie pracy z reguły rozpoznawalni na pierwszy rzut oka dzięki specjalnemu ubiorowi roboczemu. Warto wskazać, że, jeśli wykonywanie obowiązków służbowych wiąże się z zagrożeniem zdrowia lub życia (bądź po prostu mogłoby doprowadzić do zniszczenia własnych ubrań pracownika), ubrania robocze musi dostarczyć nieodpłatnie pracodawca. Powinien on także wymieniać je, jeśli zostaną zniszczone i stracą swoje właściwości ochronne.

Na rynku dostępne jest bardzo wiele ubrań roboczych, od bardzo tanich, po bardzo drogie. Zaleca się przede wszystkim zakup ubioru roboczego wysokiej jakości (co wbrew pozorom nie zawsze musi równać się najwyższej cenie). Dlaczego jest to takie istotne i o czym należy pamiętać, kupując ubrania robocze? Wszystkiego dowiecie się poniżej. Zapraszamy!

Wysokiej jakości ubrania robocze ochronią przed nieszczęściami

Doświadczenie, wiedza i umiejętności to nie wszystko. Każdy może się pomylić czy poślizgnąć, łatwo jest też znaleźć się w niewłaściwym miejscu w niewłaściwym czasie. Nie można więc wychodzić z założenia, że nic się nigdy nie stało i nic się nie stanie, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowej ochrony. W niektórych przypadkach wysokiej jakości ubiór roboczy może być tym, co zadecyduje o tym, czy na przykład skończy się na siniaku, czy będziemy mieli ranę na ręce lub zmiażdżone palce. Szczególnie ważna jest ochrona najwrażliwszych części ciała, takich jak głowa, ręce i nogi, aczkolwiek wiele zależy tutaj od stanowiska.

Niskiej jakości ubrania robocze to lepsza ochrona niż żadna, ale zdecydowanie lepiej postawić na odzież wysokiej jakości. Będzie ona znacznie skuteczniejsza, a do tego powinna być bardziej żywotna i w związku z tym rzadziej będzie trzeba ją wymieniać. Jest to więc dobra inwestycja, jeśli spojrzymy na to z długoterminowego punktu widzenia.

Jaki ubiór roboczy kupić?

Kask ochronny, kurtka lub bluza, spodnie, buty, rękawice – tak prezentuje się typowy zestaw ubioru roboczego, na przykład u pracowników budowy. Trzeba jednak wskazać, że, żeby odzież robocza była skuteczna, musi być odpowiednio dobrana do zakresu obowiązków.

Przykładowo, spawacz powinien przede wszystkim zostać zaopatrzony w ubiór ognioodporny, chroniący przed poparzeniem i wysokimi temperaturami. Ważne jest jednak, aby kupować odzież roboczą tylko w sprawdzonych, wiarygodnych sklepach BHP, takich jak ten: https://sklepbhp.online/. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że kupujemy oryginalne, wytrzymałe produkty. Informacje o tym, jakie normy spełnia dany element odzieży i w związku z tym dla jakiego pracownika będzie odpowiedni, znajdziemy zazwyczaj w karcie produktu lub na stronie producenta.