Kieleckie skarby: z wizyta w katedrze Wniebowzięcia NMP

Kieleckie skarby: z wizyta w katedrze Wniebowzięcia NMP

Katedra Wniebowzięcia NMP to jeden z najważniejszych zabytków, jakimi mogą nas oczarować Kielce. Kto w czasie wycieczki po stolicy województwa świętokrzyskiego zajrzy do jej wnętrza, ten z pewnością żałować nie będzie. Na jakie dzieła sztuki warto zwrócić tu uwagę?

Wczesnobarokowa katedra, wzniesiona na fundamentach kościoła średniowiecznego, intryguje już samą swą sylwetką. W jej sąsiedztwie znajduje się cmentarz, na którym pochowano m. in. Wojciecha Bartosa Głowackiego – bohatera spod Racławic, który – ciężko ranny w bitwie pod Szczekocinami – zmarł w Kielcach w dniu 9 czerwca 1794 roku. W pobliżu kościelnej dzwonnicy, przy zamurowanym portalu, można ujrzeć kolejną ciekawostkę. To tablica z dawnymi miarami i wagami, którą wmurowano w ścianę kościoła w okresie oświecenia.

A co można zobaczyć we wnętrzu świątyni?
W murach kieleckiej katedry nie brak cennych dzieł sztuki, którym w trakcie zwiedzania tego obiektu warto się uważniej przyjrzeć. Wspaniale prezentuje się barokowy ołtarz główny z XVIII wieku, w którym umieszczony został obraz Wniebowzięcia NMP. Jego autorem jest Szymon Czechowicz, przy czym warto zaznaczyć, iż obraz ten do Kielc trafił z odległego Rzymu. Stalle z XVII wieku oraz malowidła ścienne – oto kolejne atrakcje, które czekają na miłośników sztuki w prezbiterium. W katedrze można się też nacieszyć widokiem barokowych ołtarzy oraz malowideł zdobiących nawę główną, których wykonanie powierzono m. in. Stefanowi Matejce (bratankowi Jana) oraz Franciszkowi Bruzdowiczowi. Szczególnie ciekawe są te malowidła, które zdobią sklepienie nawy głównej. Umieszczono na nich najważniejsze sceny z życia Maryi, m. in. “Zwiastowanie”, “Pokłon Trzech Króli” oraz “Wniebowzięcie”. W nawie południowej czeka z kolei ciekawe dzieło sztuki renesansowej. To nagrobek Elżbiety Zebrzydowskiej, który powstał na zamówienie biskupa Zebrzydowskiego (syna zmarłej). Twórcą nagrobka był nadworny rzeźbiarz polskich władców, Jan Maria Padovano, a samo dzieło zaliczane jest to najcenniejszych przykładów stylu renesansowego na ziemiach polskich.

W kieleckiej katedrze znajduje się tez kaplica, bardzo ważna dla wiernych z regionu świętokrzyskiego. Dlaczego? Bo w jej wnętrzu umieszczony został XVII-wieczny obraz Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej (patronki miasta), który od lat jest otoczony silnym kultem. Obraz ten do Kielc trafił w początkach XVII stulecia i szybko stał się znany dzięki łaskom, do których doszło za jego sprawą. Dzięki temu kielecka katedra awansowała do rangi Ogólnodiecezjalnego Sanktuarium Maryjnego. Dzięki temu stała się miejscem chętnie odwiedzanym i przez miłośników sztuki sakralnej, i przez wiernych z okolicznych miejscowości.