Rola oświetlenia w teatrze

Rola oświetlenia w teatrze

Jedną z kluczowych ról w każdym teatrze odgrywa światło. Jest ono uzupełnieniem gry artystów, ale pełni także swoją rolę, której nie da się niczym zastąpić. Przygotowując występy w szkolnych teatrach warto pamiętać także o tym elemencie. Aranżując takie przedstawienia nie powinniśmy przejmować się tym, że nie mamy za dużo możliwości sprzętowych. Wystarczy nieco wyobraźni i można wymyślić wiele form wykorzystania światła. Rola światła w przedstawieniu jest nie do przecenienia. Pomaga zbudować odpowiedni klimat, dzięki czemu współgra z wykonawcami. Dzięki temu przedstawienie tworzy całość. Należy pamiętać, aby światłem grać umiejętnie. Ciekawym pomysłem jest zbudowanie atmosfery poprzez wyłącznie świateł na początku przedstawienia i systematyczne ich włączanie.

Częstą praktyką jest także eksponowanie postaci poprzez ich większe oświetlenie lub stosowanie oświetlenia kolorowego. Dzięki temu uwaga widzów kieruje się na konkretny fragment sceny.Kolorowe światło wykorzystujemy także jeżeli chcemy „odegrać” blask księżyca, czy promienie słoneczne. Z kolei zimne światło da odczucie dramatu, braku spokoju, czy tajemnicy. Zastosowane oświetlenie może czasami pozwolić na brak dekoracji sceny, a w każdym wypadku tę dekorację uzupełni. Wbrew pozorom zastosowanie oświetlenia nie jest drogie. Na nasze potrzeby wystarczą reflektory punktowe oraz kolorowe wraz ze stojakami, (jeżeli mamy już stojaki to możemy je wykorzystać) za które zapłacimy łącznie około 150-200 złotych.

Ciekawymi propozycjami przy takim zakupie może być np. PAR 56 KURZ BLACK (koszt ok. 55 zł) oraz PAR 64 SPOT LIGHT (LED) (koszt ok. 200 zł). Gdy nie stać nas na taki wydatek to zawsze istnieje możliwość wypożyczenia. Nikt nie zabroni nam także eksperymentować z tym oświetleniem, którym dysponujemy. Czasem by osiągnąć efekt potrzeba bardzo niewiele. Wystarczy wykorzystać kolorową folię odporną na temperaturę, którą zakupić można już za około 25 zł. Jeszcze tańszym rozwiązaniem będzie po prostu zastosowanie zwykłej lampki i podświetlenie nią kolorowych płócien znajdujących się na scenie. O grze świateł w przedstawieniu trzeba pomyśleć już na etapie planowania. Gdy czytamy scenariusz dobrze jest mieć w głowie, jak będzie tu grać światło i czy będzie współpracować z dekoracjami, artystami i podkładem muzycznym. Efekt zastosowania światła może być bardzo ciekawy, ważne aby spróbować je wykorzystać.