Podwyższona insulina – jakie są jej objawy oraz przyczyny?

Podwyższona insulina – jakie są jej objawy oraz przyczyny?

Podwyższona insulina może być problemem wielu osób, chociaż nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Dobrze byłoby więc bacznie obserwować swój organizm. Dzięki temu, możliwe będzie wdrożenie odpowiedniego postępowania. Aby móc to zrobić, konieczne jest także poznanie przyczyny podwyższonej insuliny. Na szczęście, w wielu przypadkach problem ten można rozwiązać lub zmniejszyć jego nasilenie.

Jakie są objawy podwyższonej insuliny?

Dobrze byłoby zdawać sobie sprawę z tego, jakie są najczęstsze objawy podwyższonej insuliny. Jak się okazuje, może być ich całkiem sporo. Przede wszystkim wyróżnić należy:

  • wzrost tkanki tłuszczowej, zwłaszcza w okolicy brzucha
  • napady głodu
  • senność w ciągu dnia
  • problemy skórne
  • obniżenie nastroju o charakterze przewlekłym
  • chroniczne zmęczenie

Objawy podwyższonego poziomu insuliny w organizmie są mało specyficzne. Nie należy więc samodzielnie się diagnozować. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do gabinetu lekarskiego. Lekarz pierwszego kontaktu bądź diabetolog na pewno pomogą w rozpoznaniu problemu.

Podwyższona insulina – najczęstsze przyczyny?

Warto znać nie tylko objawy podwyższonego poziomu insuliny w organizmie, ale również i przyczyny takiego stanu rzeczy. Wśród nich wyróżnić można między innymi hiperinsulinemię, insulinooporność objawy, jak również poważniejsze stany. Do tych poważniejszych przyczyn podwyższonego poziomu insuliny w organizmie należy zaliczyć guz insulinowy trzustki. Określa się go często mianem insulinomy. W zdecydowanej większości przypadków jest on jednak niezłośliwy. Podwyższona insulina może być także skutkiem nieprawidłowej diety oraz chorób autoimmunologicznych.

Jak postępować w przypadku podwyższonej insuliny?

Samo podejrzenie podwyższonego poziomu insuliny w organizmie nie powinno jeszcze wzbudzać naszego niepokoju. Na pewno warto jednak udać się do lekarza, który na pewno w pierwszej kolejności zleci oznaczenie poziomu insuliny we krwi. Jeżeli będzie on za wysoki, specjalista zleci na pewno dalszą diagnostykę. Możliwe, że konieczne będzie przeprowadzenie badań obrazowych. W niektórych przypadkach leczenie powinno obejmować zażywanie leków. Prawie zawsze konieczna jest zmiana stylu życia. Zdrowa dieta powinna opierać się przede wszystkim o produkty o niskim indeksie glikemicznym. Ważna jest też systematyczna aktywność fizyczna, najlepiej jogging bądź pływanie. Wskazana jest redukcja stresu. Stres, zwłaszcza chroniczny ma bowiem niekorzystny wpływ na stan zdrowia. Objawy leczenia wysokiego poziomu insuliny we krwi mogą nie pojawić się od razu. Czasami trzeba będzie poczekać na nie kilka bądź nawet kilkanaście tygodni.