Zawór pływakowy – funkcja, zastosowanie i inne najważniejsze informacje

Zawór pływakowy – funkcja, zastosowanie i inne najważniejsze informacje

Zawory pływakowe to istotne elementy instalacyjne, o których nie każdy mógł mieć okazję słyszeć. Jeśli ktoś zaczął interesować się kwestiami związanymi z armaturą wodną, z pewnością powinien dowiedzieć się więcej na ich temat. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać skomplikowanymi urządzeniami, ale w praktyce takie kwestie, jak ich zastosowanie, funkcja czy zasady montażu można wytłumaczyć bardzo szybko i prosto.

Te właśnie kluczowe informacje zebraliśmy dla Was w tym artykule. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z nimi będziecie już w stanie samodzielnie bezproblemowo opisać zasadę działania tych elementów, a także zapamiętacie, jak bezpiecznie je zainstalować.

Jaką funkcję i zastosowanie mają zawory pływakowe?

Zawory pływakowe wykorzystuje się do regulacji poziomu określonego czynnika w zbiorniku w momencie jego napełniania (bądź opróżniania). Kiedy poziom cieczy w zbiorniku osiągnie przyjęty poziom, zawór się zamyka. Następnie pozostaje zamknięty aż do momentu, kiedy poziom cieczy opadnie poniżej założonego poziomu. Jak widać, pełnią one ważną funkcję, a jednocześnie zasada ich działania jest stosunkowo intuicyjna.

Można się zastanawiać, czym może być wspomniany czynnik. Otóż może on być różny w zależności od parametrów danego zaworu, natomiast najczęściej można spotkać zawory zaprojektowane do standardowego użytkowania. W ich przypadku czynnikiem będzie mogła być woda przemysłowa bądź jakiś inny czynnik neutralny. Jeśli planujemy wykorzystać czynnik agresywny, najlepiej przed zakupem zapytać producenta, czy dany zawór będzie się nadawał do wykorzystania w określony sposób.

Co warto wiedzieć o montażu zaworów pływakowych?

Wybierając zawory pływakowe, musimy koniecznie pamiętać o tym, aby dopasować je do parametrów posiadanej instalacji, w przeciwnym razie mogą one nie być z nią kompatybilne. Wysoką jakością charakteryzuje się zawór pływakowy Zetkama. Jeśli nie ma się pewności odnośnie do tego, które zawory wybrać, najlepiej poprosić o pomoc eksperta, a nie zgadywać.

Zanim przystąpimy do montażu zaworów pływakowych, jest kilka ważnych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przede wszystkim ważne jest, aby sprawdzić, czy na pewno armatura jest cała i nie uległa jakiemukolwiek uszkodzeniu w transporcie, a także, czy w jej środku nie znajdują się jakieś niepożądane ciała obce.

Ostatni element, o którym nie powinno się zapominać, to oczywiście zaślepka na zaworze – jeśli zawór takową posiada, to należy ją zdjąć przy montażu. Przypominamy, że montażem, a także eksploatacją oraz konserwacją zaworów powinny zajmować się tylko osoby, które posiadają odpowiednie kwalifikacje w tym zakresie. Dzięki temu wszystkie te procesy będą przebiegać szybko, sprawnie i, co najważniejsze, w pełni bezpiecznie.