W co inwestować w czasie kryzysu?

W co inwestować w czasie kryzysu?

Dane gospodarcze dość jasno wskazują, że w najbliższym czasie czeka nas duże spowolnienie gospodarcze, a nawet recesja. Szczególnie w takim momencie warto pomyśleć o ochronie nadwyżek finansowych, a dzięki mądrym inwestycjom, jest nawet szansa na pomnożenie kapitału. W co inwestować w czasie kryzysu?

Jak chronić swój kapitał?

Każdemu z nas zależy, aby w gorszym czasie dla gospodarki, nie stracić wypracowanej nadwyżki finansowej. Szukamy wtedy różnych rozwiązań, które pozwolą na utrzymanie jej wartości albo, przy odrobinie szczęście, na zwiększenie wspomnianej nadwyżki. Jednym ze sposobów, aby tego dokonać jest mądre inwestowanie. Pytanie tylko, w co inwestować w czasie kryzysu?

Inwestycje w czasie kryzysu

Na rynku inwestycyjnym jest kilka „bezpiecznych przystani”, które są bardzo często wykorzystywane przez osoby, szukające lokaty kapitału na gorszy czas w światowej gospodarce, są to:

– waluty obce,
– złoto,
– nieruchomości,
– akcje.

Waluty obce

Od lat, najpopularniejsze jednostki monetarne na świecie, są bardzo chętnie wybierane przez inwestorów z całego świata. W czasie kryzysu trzy główne waluty polecane do inwestycji to: dolar amerykański, frank szwajcarski oraz funt brytyjski. Rynek wspomnianych walut, na tle innych, wydaje się dość stabilny, dlatego wielu inwestorów ucieka z ryzykownych walut, aby zapewnić sobie większą stabilność oraz przewidywalność. Warto również podkreślić, że za wspomnianymi walutami, stoją kraje, których gospodarka jest niezwykle silna, i które odczuwały skutki kryzysu, inaczej niż np.: Polska.

Złoto

W czasach realnej zawieruchy gospodarczej, historia pokazuje wyraźnie, że złoto jest aktywem, które niemal od zawsze cieszyło się wysoką popularnością inwestycyjną. W czasach kryzysu, na królewski kruszec zwiększa się popyt, co jest wynikiem tego, że wielu inwestorów nie chce lokować swoich pieniędzy w dużo bardziej ryzykowne aktywa.

Nieruchomości

W dobie obecnej inflacji, rynek nieruchomości dość mocno traci, co jest związane przede wszystkim z dużo mniejszym popytem na domy i mieszkania wśród potencjalnych kupców, którym coraz trudniej o pozytywną decyzję kredytową, na zakup nieruchomości. Wszystko to prawdzi do tego, że ceny działek i mieszkań spadają, tym samym stając się dobrą okazją do ich zakupu. Kiedy w kolejnych latach przyjdzie ożywienie gospodarcze, tego typu inwestycja dość szybko się zwróci.

Akcje

Wielu wystraszonych inwestorów wyprzedaje akcje firm, co w konsekwencji prowadzi do spadku ich cen na giełdach całego świata. Mądry inwestor w tym czasie skupuje takie dołujące akcje, których cena, w momencie ożywienia gospodarczego, znowu zacznie rosnąć.

Inwestowanie w czasach kryzysu

Każdy rodzaj inwestycji jest związany z jakimś ryzykiem. Jednak obserwując dotychczasowe trendy i działania inwestorów, można śmiało stwierdzić, że wspomniane „bezpieczne przystanie”, pozwalają na dość szybki zwrot, a nawet zarobek zainwestowanych środków. Warto jednak pamiętać, że aby inwestycja była opłacalna, musi minąć trochę czasu, zanim dojdzie do jej spieniężenia.