Czy warto inwestować w srebro?

Czy warto inwestować w srebro?

Czy warto inwestować w srebro?

Inwestycje w metale szlachetne są bardzo kuszące. Kto choć raz zerkał na notowania cenowe srebra, złota, platyny, czy innych metali, wie jak bardzo zmienne są te aktywa. Możliwości inwestycyjnych jest wiele, początkujący inwestor może się w tym wszystkim pogubić.

Fizyczne srebro

Jednym ze sposobów w jaki można zainwestować w metale szlachetne typu złoto, czy srebro, jest właśnie ich fizyczny zakup. Możemy to zrobić przez przeróżne portale aukcyjne, stacjonarne sklepy jubilerskie, a nawet w państwowych mennicach.

Do wyboru mamy kupno srebra w postaci monet. Te są stylizowane w na kraj swojego pochodzenia, np. australijski kangur, albo kanadyjski liść klonowy. Cena jednouncjowej monety waha się w granicach 130zł, należy pamiętać jednak, że srebro jest bardzo zmiennym aktywem i jego wartość potrafi urosnąć, lub zmaleć nawet kilka procent dziennie. 

Kolejnym sposobem na zakup fizycznego srebra jest zakup sztabek. Te wbrew pozorom nie muszą wyglądać jak wielkie sztabki złota, które widuje się w filmach. Sztabka srebra potrafi być wielkości monety. Z reguły są zapakowane w hermetyczne pojemniki, ponieważ srebro w kontakcie z dłońmi doznaje zabrudzeń i po czasie zaczyna się na nim proces ulatniania. 

Srebro jest aktywem zdecydowanie tańszym niż złoto, przez co jego fizyczna objętość w stosunku do ceny też jest znacznie większa. Zakup srebrnych monet czy sztabek w większych ilościach potrafi kłopotliwy. Dochodzą wówczas koszty magazynowania, ponieważ niewiele osób jest w stanie trzymać w domu dziesiątki, jak nie setki kilogramów srebra.

Srebro “papierowe”

Zainwestować w srebro możemy również poprzez popularne giełdy, lub biura maklerskie naszych banków, dokonujemy wtedy zakupu np. kontraktu na srebro, który może nas upoważniać do odbioru metalu, ale wcale nas do tego nie zmusza i możemy go równie prosto sprzedać. Mamy także możliwość dokonać zakupu srebra w postaci ETF (funduszu opartym o srebro, który posiada w zabezpieczeniu fizyczny metal). Nie musimy się wtedy martwić o sam proces zakupu, bo wszystko opiera się o Internet i jest to często kwestia tylko kilku kliknięć na komputerze. Nie będziemy mieli też problemu w upłynnieniu naszego aktywa. Sprzedaż kontraktów, czy ETF-ów na srebro, jest tak samo łatwa jak ich zakup. Należy pamiętać jednak, że transakcje na rynkach giełdowych i w biurach maklerskich są obciążone prowizją i spreadem, który na starcie uszczupli naszą inwestycję.

Czy warto?

W dobie rosnących cen i wzrostu zapotrzebowania na metale w branżach produkcyjnych, wydawać by się mogło, że taka inwestycja przyniesie tylko zysk. Niestety trzeba liczyć się z tym, że sytuacja na świecie i globalnych rynkach jest bardzo nieprzewidywalna. Nasza inwestycja mogłaby się okazać stratną przez wiele miesięcy, a nie każdy ma taką cierpliwość i samozaparcie, by trzymać zamrożone pieniądze nawet długimi latami. Na srebrze da się zarobić, ale można też stracić. Najważniejszy jest w tej kwestii własny research i podejmowanie w danych momencie świadomych decyzji.