Czas trwania ospy wietrznej

Czas trwania ospy wietrznej

Ospa wietrzna, choć częściej kojarzona z dzieciństwem, może także pojawić się u dorosłych. Jej okres trwania oraz ryzyko zachorowania mogą różnić się w zależności od wieku i stanu zdrowia. W tym artykule przyjrzymy się, ile trwa ospa wietrzna u różnych grup wiekowych oraz jakie powikłania mogą wystąpić.

Okres wylęgania się i zakażania

Ospa wietrzna to choroba wirusowa, której okres wylęgania się wynosi od 10 do 21 dni, zazwyczaj średnio 14 dni. Jednak warto zauważyć, że osoba chora na ospę wietrzną może zarażać innych już nawet 2 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki. To sprawia, że choroba może rozprzestrzeniać się stosunkowo łatwo.

Osoba chora na ospę wietrzną pozostaje zakaźna, aż wszystkie pęcherzyki na jej ciele przyschną i przekształcą się w strupki. Średnio okres zakaźności trwa od 7 do 10 dni. Dopiero po przyschnięciu ostatnich pęcherzyków można uznać tę osobę za zdrową i niemająca potencjału zarażania.

 

Ospa wietrzna u dorosłych

Choć ospa wietrzna jest często mylona z chorobą wieku dziecięcego, dorosłe osoby również mogą zachorować. Jednak przebieg choroby w tej grupie wiekowej jest zazwyczaj bardziej skomplikowany i wiąże się z większym ryzykiem powikłań.

Objawy ospy wietrznej u dorosłych są podobne do tych u dzieci i obejmują wysypkę, gorączkę oraz ogólne złe samopoczucie. Jednakże u dorosłych ryzyko powikłań jest wyższe. Mogą wystąpić takie powikłania jak:

  • Zapalenie kości i stawów – ospa wietrzna może spowodować zapalenie kości i stawów u dorosłych, co może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchomości.

  • Zapalenie mięśnia sercowego – u dorosłych osoba chora może doświadczyć zapalenia mięśnia sercowego, co jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

  • Zapalenie narządów wewnętrznych – ospa wietrzna może prowadzić do zapalenia narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki czy opony mózgowo-rdzeniowe.

Dlatego dorosłe osoby, które nie miały ospy wietrznej w dzieciństwie lub nie zostały zaszczepione, mogą być bardziej narażone na ryzyko powikłań w przypadku zachorowania. Warto pamiętać, że szczepienia przeciw ospie wietrznej są dostępne i mogą pomóc w zmniejszeniu ryzyka zachorowania u dorosłych i dzieci.

 

Zapobieganie i leczenie ospy wietrznej

Aby zminimalizować ryzyko zachorowania na ospę wietrzną i ograniczyć jej rozprzestrzenianie, szczepienia przeciwko ospie wietrznej są rekomendowane dla osób, które nie miały tej choroby i nie są zaszczepione. Szczepionka pomaga w zmniejszeniu ryzyka zachorowania oraz łagodzi objawy w przypadku, gdy choroba wystąpi.

W przypadku zachorowania na ospę wietrzną ważne jest przestrzeganie zasad higieny, by unikać dalszego rozprzestrzeniania wirusa. Osoba chora powinna pozostawać w izolacji, aż wszystkie pęcherzyki przyschną i strupki odpadną.