Czy konsolidacja chwilówek ułatwi nam ich spłatę

Czy konsolidacja chwilówek ułatwi nam ich spłatę

Łatwo jest popaść w spiralę chwilówek. Jedna prowadzi do następnej i okazuje się w pewnym momencie, że spłacamy ich kilka bądź kilkanaście jednocześnie. Taka miesięczna liczba rat do spłaty, zazwyczaj o innym oprocentowaniu i kwocie, może być wymagająca dla każdego portfela. Często wymienianym rozwiązaniem jest konsolidacja chwilówek. Czy jednak rzeczywiście ułatwi nam ona ich spłatę?

Na czym polega konsolidacja chwilówek

Chwilówki to szybkie pożyczki, zazwyczaj na niewielkie sumy. Udzielane one są z pominięciem wielu formalności, na przykład weryfikacji zdolności i historii kredytowej pożyczkobiorcy. Z tego powodu dla wielu są one bardzo atrakcyjne. Ich złą stroną jest jednak wysokie oprocentowanie i olbrzymie odsetki naliczane w przypadku powstania problemu z terminowym spłacaniem rat. Ich konsolidacja polega na zaciągnięciu jednej pożyczki, którą w całości przeznaczy się na spłatę obecnych zobowiązań. Dzięki temu liczba comiesięcznych rat zmniejsza się do jednej, a zazwyczaj jest ona niższa niż suma wszystkich pozostałych zadłużeń. Wiąże się to jednak z dłuższym okresem spłaty, dlatego trzeba zawsze dokładnie przeanalizować, czy rzeczywiście się nam ona opłaca. W teorii korzystniejsze powinno być oprocentowanie takiej pożyczki, a także opłaty i prowizje, ponieważ występują one raz, a nie łącznie kilkanaście przy wielu różnych pożyczkach.

Jak podjąć decyzję o konsolidacji chwilówek

Decyzja o zaciągnięciu nowego zobowiązania zawsze powinna być podejmowana z dużą rozwagą. Skonsolidowanie chwilówek może być dla nas opłacalne, ale tylko pod warunkiem, że nie zaakceptujemy pierwszej oferty, która wyda nam się korzystna. Warto zapoznać się z ofertami jak największej liczby instytucji pozabankowych i porównać je tak, aby wybrać tą najlepszą właśnie dla nas. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na to, jakie jest oprocentowanie pożyczki oraz na ile rat o jakiej wysokości jest ona rozłożona. Nie można także zignorować wszelkich dodatkowych i ukrytych kosztów, takich jak opłaty i prowizje, które windują całkowity koszt pożyczki. Każdą umowę należy bezwzględnie przeczytać przed jej podpisaniem, aby później nie natrafić na nieprzyjemne niespodzianki. Tylko zachowanie takich środków ostrożności pozwoli na uchronienie się przed pogorszeniem swojej sytuacji finansowej.

Konsolidacja chwilówek w Habza absolutnie może ułatwić ich spłatę, chociaż nie w każdym jednym przypadku. Należy więc dokładnie się zastanowić przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji i upewnić się na wszelkie możliwe sposoby, czy rzeczywiście jest ona dla nas korzystna.