Co motywuje ludzi do pracy?

Co motywuje ludzi do pracy?

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co motywuje nas do pracy? Większość osób od razu odpowiedziałaby, że pieniądze. Jednak czy dobre wynagrodzenie to jedyna rzecz, która wpływa na to, że dajemy z siebie wszystko i pracujemy efektywnie?

Motywowanie pieniędzmi

Nie ma co ukrywać, że niektórzy ludzie pracują tylko dla pieniędzy i jest to jedyny czynnik, który wpływa na ich motywację. Jest to bardzo ważny aspekt, bo w końcu każdy z nas musi za coś żyć i utrzymać swoją rodzinę. Dobre wynagrodzenie i stabilne warunki zatrudnienia są na czele, jeśli chodzi o czynniki, które motywują ludzi do pracy. Pieniądze zapewniają nam bezpieczeństwo i dzięki nim łatwiej jest nam się zmotywować do tego, aby wykonywać swoją pracę dobrze. Poczucie, że zarabiamy za to, co robimy, odpowiednią stawkę sprawia, że bardziej przykładamy się do codziennych obowiązków zawodowych. Osoba, która nie musi martwić się o to, czy starczy jej na opłacenie rachunków i życie na dobrym poziomie bardzo szybko może stwierdzić, że czas poszukać lepiej płatnego zajęcia. Trzeba jednak pamiętać, że dobre wynagrodzenie czasem nie wystarczy i zdarza się tak, że nie jest to aspekt, który decyduje o motywacji pracownika.

Możliwość rozwoju

Osoby ambitne, bardziej niż pieniądze (lub na równi z nimi) docenią to, że mają szansę się rozwijać i podnosić swoje kwalifikacje. Radość i satysfakcja z tego, że możemy nauczyć się nowych rzeczy i wychodzić poza strefę komfortu jest bardzo motywująca. Coraz więcej osób prócz odpowiedniego wynagrodzenia szuka także stanowiska pracy, na którym można stale się rozwijać. Dzięki temu prawdopodobieństwo wypalenia i znudzenia jest mniejsze i stale otrzymujemy motywujące bodźce do tego, aby dawać z siebie jak najwięcej. Możliwość wspinania się po szczeblach kariery i zdobywania nowych umiejętności daje szanse na uznanie i podziw wśród innych osób. Możliwość awansu i okazja na uczestniczenie w szkoleniach i różnego rodzaju kursach z pewnością dla wielu będzie bardzo ważna. Warto też wspomnieć, że zadowolony i dobrze wykwalifikowany pracownik opłaca się także właścicielowi firmy, dlatego warto inwestować w swoich pracowników.

Dobra atmosfera

Co motywuje nas do pracy? Oczywiście dobra atmosfera między szefem, kadrą kierowniczą i innymi pracownikami. Im lepsza atmosfera panuje w pracy i ludźmi, którzy się w niej znajdują, tym bardziej sprawia nam przyjemność przebywanie tam. Złe relacje negatywnie wpływają na ludzi i po dłuższym czasie są po prostu nie do zniesienia. Ważne jest to, aby w pracy panowała przyjazna atmosfera, a między ludźmi nie tworzyły się napięte relacje, które sprawiają, że motywacja do pracy się zmniejsza.