Lapacho – Właściwości prozdrowotne herbaty Inków

Lapacho – Właściwości prozdrowotne herbaty Inków

Inkowie znani są między innymi z osiągnięć medycyny, które na ich możliwości, znacznie przewyższały oczekiwania. Swoje sukcesy, w dużej mierze zawdzięczają naturalnym substancjom i ziołom. Odpowiednio wykorzystane pomagały zwalczyć wiele dolegliwości. Co kryje w sobie lapacho – herbata Inków?

Lapacho – co to jest i co zawiera?

Zyskująca na popularności herbata Inków to napar z kory drzew gatunku tabebuja, które rosną w lasach deszczowych Ameryki Południowej. Suplement znany jest też pod nazwami pau d’arco lub taheboo. Wewnętrzna warstwa kory tych roślin zawiera w sobie bardzo duże ilości lapacholu i bet-lapachonu, które mają bardzo silne właściwości zwalczające wszelkiego rodzaju chorobotwórcze drobnoustroje. Substancje te działają silnie immunomodulująco, a także pobudza do pracy wątrobę i układ limfatyczny. To dzięki nim lapacho tak dobrze odtruwa i oczyszcza organizm. Oprócz tych dwóch unikatowych związków, pau d’arco zawiera też bardzo dużo antyoksydantów, pośród których znajdziemy garbniki, flawonoidy, związki kumarynowe i glikozydy fenolowe. Przeciwutleniacze zmniejszają ilość wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się naszego ciała, a także są podejrzewany o rozwój wielu, groźnych chorób np. nowotworów. Warto zaznaczyć, że wolne rodniki powstają w wyniku stresu, niezależnie od jego źródła i pochodzenia. Na ich działanie możemy być więc narażeni, przez za dużo ilość pracy, brak możliwości regeneracji, zbyt intensywnie uprawiany sport, czy zanieczyszczenia środowiska znajdujące się stale wokół nas.

W czym pomoże pau d’arco?

Dzięki zawartości wielu korzystnych dla zdrowia składników, obardzo szerokim spektrum działania, praktycznie nie ma dziedziny, w której ten napar nie mógłby być zastosowany. Tradycyjnie poza długofalową profilaktyką zaburzeń gospodarki cukrowej i chorób układu krążenia, wykorzystywany był w infekcjach dróg oddechowych i zatruciach pokarmowych. Lapachol i beta-lapachon wspomagają odtruwanie i oczyszczenie organizm. Będą skuteczne podczas oczyszczania z niestrawionych lub zwyczajnie trujących resztek pokarmowych znajdujących się w naszych jelitach. Przyspieszą też usuwanie chorobotwórczych bakterii i wirusów wraz kaszlem i wydzieliną podczas niego wydalaną.

Kto powinien sięgnąć po herbatę Inków?

Choć ten napar ma bardzo wszechstronne działania, to na jego regularne picie w celach profilaktycznych powinny się zdecydować osoby mające problemy z poziomem cukru we krwi, a także takie, których wątroba i układ pokarmowy są nadmiernie obciążane np. spożywanymi lekami. Choć napój ten jest zdrowy i co do zasady bezpieczny, to ostrożność zachować powinny kobiety w ciąży i osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi. W pozostałych grupach nie ma przeciwwskazań do pożywania lapacho, ale u niektórych mogą wystąpić działania niepożądane w postaci nudności, czy biegunek. W takiej sytuacji należy preparat po prostu odstawić.