Szkolenia operatora UAVO czyli profesjonalne sterowanie dronem

Szkolenia operatora UAVO czyli profesjonalne sterowanie dronem

Coraz więcej osób, chce dzisiaj bliżej poznać się z technologią i możliwościami zaawansowanych dronów służących zarówno do celów prywatnych, jak i korporacyjnych. Te specjalistyczne maszyny cieszą się dużym powodzeniem, ale tylko te zupełnie podstawowe, niewielkie i wręcz zabawkowe można prowadzić bez odpowiednich uprawnień. Zgodnie z polskim prawem do obsługi większych jednostek wymagane jest posiadanie odpowiedniej licencji.

Jak zrobić licencję na drona?

Uprawnienia do sterowania jednostką, jaką jest dron, związane są z zaliczeniem odpowiedniego szkolenia, które w Polsce składa się z dwóch istotnych części. Pierwszą z nich jest teoria, a drugą oczywiście zajęcia praktyczne. Teoria to nauka w zakresie kilku ważnych przedmiotów związanych z obsługą dronów m.in jest to poznanie podstawowych przepisów prawa lotniczego, meteorologii i wpływu, jakie pogoda ma na obiekty latające, zasad nawigacji (uczestnikiem ruchu powietrznego jest nie tylko dron, a to prowadzący go musi dbać o bezpieczeństwo w starciu z innymi potencjalnymi uczestnikami tego ruchu), procedur operacyjnych, osiągów typowych dla dronów itd. Szczegółową rozpiskę zajęć teoretycznych można znaleźć np. tutaj https://osl.azl.pl/project/uavo-drony/ a etapem końcowym, po szkoleniu jest egzamin państwowy.

Praktyka to ważne zajęcia uczące kursantów właściwego konfigurowania drona jako statku powietrznego, planowania poszczególnych misji, procedur w powietrzu, lotów poziomych, nawigacji wzrokowej, ale i wszystkich czynności związanych z procedurami awaryjnymi, jakie mogą zdarzyć się w powietrzu.

Gdzie przygotować się do egzaminu państwowego?

Szkolenia UAVO przygotowujące do egzaminu na operatora drona, odbywają się w specjalistycznych ośrodkach lotniczych, jak np. AZL (Ośrodek Aeroklubu Ziemi Lubuskiej) czy w innych podobnych z pozostałej części Polski. W takich ośrodkach można podjąć się nie tylko nauki operowania dronem, ale i kursów na pilota szybowca czy śmigłowca. W każdym z przypadków warto dokładnie przejrzeć opis kurs, jak tu: https://osl.azl.pl/project/kurs-szybowcowy-spl-szkolenie/ ponieważ nie każda osoba może przystąpić do każdego szkolenia i obowiązują tu konkretne wymogi oraz obostrzenia.

Dla przykładu, szkolenie przygotowujące do egzaminu na pilota szybowca może zrobić wyłącznie osoba, która w dniu przystąpienia do takiego kursu ukończyła przynajmniej 14 lat, ale o sam egzamin przed komisją może się starać dopiero po ukończeniu lat 16. Co ciekawe, kandydat na operatora drona musi w dniu startu szkolenia mieć skończone 18 lat (jeśli stara się o licencję BVLOS. Przy uprawnieniach VLOS wiek stosowany do kandydatów nie ma określonego minimum, ale też zupełnie inny jest zakres wiedzy i możliwości co do operowania dronem o większym, technologicznym zaawansowaniu. W przypadku kursu na pilota szybowca wymagane są też podstawowe orzeczenia lotniczo-lekarskie, ale w przypadku drona nie są one konieczne, pod warunkiem, że planowany egzamin państwowy jest wspomnianej wyżej, niższej kategorii VLOS.