Szybki rozwód – ile trwa postępowanie i co może na nie wpływać?

Szybki rozwód – ile trwa postępowanie i co może na nie wpływać?

Rozwód musi zostać orzeczony przez sąd, który zadecyduje o tym czy i ewentualnie z czyjej winy nastąpił całkowity i trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Co sprawia, że niektórzy rozwodzą się podczas jednej rozprawy, ale postępowania innych mogą trwać przez długie miesiące?

Zgodni małżonkowie na rozprawie przyspieszą decyzję

Rozwód zazwyczaj kojarzy nam się z kryzysem i złymi relacjami pomiędzy małżonkami. Oczywiście, trudno oczekiwać, że takie wydarzenie w życiu będzie wynikiem idealnego dopasowania dwóch osób… Coś musiało być na rzeczy. Najłatwiej jest gdy to „coś” dostrzegają obie osoby i się zgadzają co, do tego z czego taka sytuacja wynikła i ewentualnie, kto jest jej winien. Podczas rozwodu są ma 3 możliwości ustalenia winy: jednej ze stron, obu stron i brak orzekania o winie. Ta ostatnia opcja jest tą najprostszą, która sprowadza się właściwie tylko do formalności, ale możliwa jest tylko gdy obie strony o nią wnioskują. Dwie pierwsze sytuacje też nie muszą skończyć się długim procesem. Bywa tak, że małżonkowie dochodzą do wniosku, że rozpad nastąpił z powodu działań obu stron, lub tak, że jedna ze stron od początku przyznaje się do bycia głównym powodem kłopotów małżeńskich. W takich przypadkach sąd, co prawda musi przeprowadzić całe postępowanie dowodowe, ale nadal możliwie jest rozwiązanie małżeństwa nawet na jednej rozprawie, gdy obie strony zgadzają się ze sobą.

Opieka nad dzieckiem, a czas postępowania

Podczas rozwodu rodzina, jako komórka społeczna się rozpada, ale opiekę nad dzieckiem nadal mogą sprawować dwie osoby i ważne jest ustalenie zakresu obowiązków. W interesie rozwodników, szczególnie tych, którym zależy na szybkim procesie, jest ustalenie porozumienia wychowawczego, które pokaże sądowi nie tylko, jak będzie wyglądała opieka nad nieletnim po rozwodzie, ale też przedstawi ich jako parę mimo wszystko zgodną i potrafiącą się porozumieć.

Czy potrzebujesz adwokata przy „zgodnym” rozwodzie?

Gdy obie strony zgadzają się na rozwód na ustalonych pomiędzy nimi zasadach to dla sąd jest to właściwie tylko kwestia formalna. Mimo to, warto choćby razem udać się do prawnika specjalizującego się w rozwodach. Wystarczy wpisać w Google interesujące Cię miasto i hasło np. rozwód Kraków, a dzięki kilku prostym informacjom rozwód może nastąpić jeszcze szybciej. Taka osoba podpowie Wam jakie kwestie musicie ustalić, o co może pytać sąd, a także pomoże przygotować odpowiednie wnioski i argumenty.