Parmezan, grana padano i inne włoskie sery – wszystko, co musisz wiedzieć

Parmezan, grana padano i inne włoskie sery – wszystko, co musisz wiedzieć

Włochy słyną z szerokiej gamy pysznych serów, które cieszą się dobrą opinią na całym świecie. Polacy zajadają się parmezanem, grana padano czy mozzarellą. Włochy mają długą tradycję produkcji sera i są znane ze swoich wysokiej jakości produktów. Historia włoskiego serowarstwa sięga czasów antycznych, już wtedy Włochy były znane jako ośrodek produkcji sera. W starożytnych Rzymian produkcja sera była szeroko rozpowszechniona, a oni sami byli znani z produkcji takich serów jak pecorino, ricotta, i caciocavallo. Włosi opanowali sztukę warzenia serów do perfekcji i dzisiaj ich wyroby uchodzą za jedne z najlepszych.

Rodzaje serów włoskich – parmezan, mozzarella i inne

Sery są produkowane w różnych częściach Włoch. Wiele rejonów może się poszczycić swoimi autorskimi gatunkami. Sery różnią się między sobą nie tylko pochodzeniem, ale też techniką produkcji czy składem. Wyroby powstają z różnych rodzajów mleka (krowiego, bawolego, koziego czy owczego), niektóre dojrzewają krótko, inne długo.

Do najpopularniejszych wyrobów zaliczamy sery:

  • Mozzarella miękki ser produkowany z mleka bawolego, zazwyczaj w kształcie kuli lub walca.
  • Parmezan (Parmigiano Reggiano) twardy ser z mleka krowiego, produkowany w prowincji Parmy, dojrzewający przez co najmniej 12 miesięcy. Więcej przeczytasz pod adresem:https://www.kaufland.pl/asortyment/produkty-spo%C5%BCywcze/produkty-mleczne-i-jajka/ser/sery-twarde-i-poltwarde/parmezan.html 
  • Gorgonzola miękki, kremowy ser pleśniowy produkowany z mleka krowiego, zazwyczaj z regionu Lombardia.
  • Pecorino twardy ser z mleka owczego, produkowany w różnych regionach Włoch, zazwyczaj dojrzewający przez około 8-12 miesięcy.
  • Ricotta miękki ser produkowany z pozostałości sera, zazwyczaj z mleka krowiego, ale może być też z koziego lub owczego.
  • Fontina miękki, tłusty ser z mleka krowiego, zazwyczaj produkowany w regionie Doliny Aosty.
  • Burrata miękki, kremowy ser w kształcie kuli, produkowany z mleka bawolego lub krowiego, zazwyczaj z regionu Apulia.

Włoskie sery są bardzo zróżnicowane, każdy gatunek ma charakterystyczny smak i konsystencję. Właśnie dlatego wyroby mają inne zastosowania. Niektóre gatunki stanowią bazę makaronów, inne świetnie sprawdzą się na pizzy

Czy parmezan i grana padano to to samo?

Dania kuchni włoskiej cieszą się popularnością na całym świecie, nic dziwnego, bo są przepyszne. Wiele receptur wymaga zastosowania tradycyjnego włoskiego sera – Parmezanu (Parmigiano Reggiano). Czasami dostępność produktu jest ograniczona, więc sięgamy po zamiennik – Grana Padano. Obydwa sery są twarde, kruszą się i mają wyrazisty smak. Parmezan to jednak wyrób regionalny, co oznacza, że skład sera, technika i region produkcji muszą się pokrywać z włoską tradycją. Wyrób Grana Padano nie jest objęty takimi regulacjami, więc może go produkować każdy. Dodatkowo struktura sera jest bardziej krucha, a smak mniej intensywny.