Czym jest cyberprzemoc? Typowe przykłady cyberprzemocy

Czym jest cyberprzemoc? Typowe przykłady cyberprzemocy

Cyberprzemoc może być najbardziej szkodliwym rodzajem ataku online. Cyberprzemoc żeruje na niepewności i słabości swoich ofiar, aby zadać im upokorzenie i cierpienie psychiczne. Co to jest cyberprzemoc? Cyberprzemoc często polega na wysyłaniu wiadomości z pogróżkami lub publikowaniu upokarzających zdjęć lub filmów ofiary w sieciach społecznościowych. Czasami tworzone są nawet fałszywe strony internetowe na temat ofiary. Chociaż nękanie nie jest nowym zjawiskiem, ataki cyberprzemocy przenoszą nękanie na mrożący krew w żyłach poziom. Skutki cyberprzemocy mogą być druzgocące, a czasem nawet śmiertelne. Według Cyberbullying Research Center, około 34% uczniów szkół średnich doświadczyło nękania online. Kilka badań wykazało, że cyberprzemoc jest powiązana z niską samooceną, złością, frustracją i myślami samobójczymi. Biorąc pod uwagę powagę problemu, ważne jest, aby zarówno rodzice, jak i dzieci wiedzieli, jak radzić sobie z cyberprzemocą w jej różnych formach.

Typowe przykłady cyberprzemocy

Niestety, istnieje wiele różnych rodzajów cyberprzemocy. Oto niektóre z najczęstszych przykładów.

Nękanie

Cyberprzemoc obejmuje szereg groźnych zachowań. W szczególności powtarzające się wysyłanie obraźliwych lub poniżających wiadomości. Cyberprzemoc to kolejna forma nękania online. 

Molestowanie seksualne

Molestowanie seksualne występuje również w cyberprzestrzeni i może obejmować wiadomości o charakterze jednoznacznie seksualnym oraz publikowanie kompromitujących zdjęć lub filmów. Często rozpowszechnianie są treści o charakterze seksualnym bez zgody, w celu odegrania się na kimś, np. na byłym partnerze.

Trolling

Termin trolling pochodzi od wędkarstwa. Termin wędkarski określa technikę powolnego przeciągania przynęty z łodzi w celu przyciągnięcia ryb. Podobnie, trolling w Internecie polega na umieszczaniu “przynęty” (w postaci kłamstw lub drwin) w celu wywołania u kogoś reakcji emocjonalnej.

Outing/Doxing

Jest to udostępnianie czyichś danych osobowych w Internecie bez zgody tej osoby. Przykładem jest cyberprzestępca, który upublicznia prywatną wiadomość tekstową lub e-mail w celu zawstydzenia lub upokorzenia. Doxing odnosi się do publikacji danych osobowych w Internecie.

Fraping

Fraping polega na włamywaniu się na czyjeś konta w mediach społecznościowych (lub nawet tworzeniu fałszywego profilu pod jego nazwą) w celu podszywania się pod niego. Nękający często próbuje upokorzyć daną osobę lub zrujnować jej reputację, publikując nieodpowiednie, obraźliwe lub prowokujące komentarze.

 

Catfishing

Catfishing polega na stworzeniu fikcyjnej osoby, a następnie zwabieniu ofiary w związek online, zwykle romantyczny. Zwykle atakuje się dorosłych, aby poprosić o pieniądze i jest to dość popularne oszustwo.

Swatting

Jest to najnowocześniejsza forma cyberprzemocy, w której prześladowca dzwoni do służb ratunkowych i ostrzega o porwaniu, zagrożeniu bombowym lub innym krytycznym niebezpieczeństwie.