Rękawice dla spawaczy – wszystko co warto wiedzieć o ochronie osobistej

Rękawice dla spawaczy – wszystko co warto wiedzieć o ochronie osobistej

Osoby, które wykonują zawód spawacza, z pewnością przyznają, że ta praca wiąże się z bardzo dużym ryzykiem urazu cieplnego. Nic więc dziwnego, że zgodnie z zasadami BHP spawacze podczas swojej pracy powinni stosować specjalistyczną odzież, która ochroni ich przed oparzeniami, skaleczeniami i innymi niebezpiecznymi sytuacjami. Do głównych elementów stroju spawacza można zaliczyć profesjonalne rękawice robocze, które chronią dłonie przed płomieniami i odpryskami metalu. Każdy pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom na stanowisku spawalniczym m.in. solidne rękawice, dlatego podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę podczas zakupów.

Jakie są rodzaje rękawic ochronnych?

Na rynku można obecnie dostać mnóstwo różnych rodzai rękawic ochronnych. Każde z nich charakteryzują się własnymi parametrami – materiałem, wielkością oraz przeznaczeniem. Jeśli chodzi o rękawice robocze dla spawaczy, to muszą one spełniać szereg wymagań, które są sformułowane w dyrektywie, która dotyczy wyposażenia i ochrony osobistej. Osoba, która wykonuje zawód spawacza, narażona jest na wiele niebezpiecznych czynników – szczególnie na wspomniane już wcześniej płomienie i gorące rozpryski metalu. Co więcej, spawacz podczas wykonywania swoich obowiązków bez odpowiedniej ochrony dłoni i nadgarstków może je skaleczyć oraz doprowadzić do bolesnych otarć. Jak wiadomo jest to podstawowe narzędzie jego pracy, dlatego nie powinno dochodzić do takich sytuacji.

Producenci rękawic spawalniczych podczas testów biorą pod uwagę nie tylko odporność na wysokie temperatury i wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ale także szereg innych czynników. Rękawice spawalnicze można w zasadzie podzielić na dwa podstawowe rodzaje – klasy A oraz klasy B. Rękawice klasy A zapewniają ochronę na bardzo wysokim poziomie, jednak ich wadą jest to, że zakres ruchów nie jest aż tak precyzyjny po ich założeniu. Z kolei rękawice klasy B mają mniejsze parametry ochronne, ale są bardzo komfortowe w użytkowaniu, co przydaje się przy pracach zręcznościowych.

Z jakiego materiału powinny być wykonane rękawice spawalnicze?

To czy dłonie spawacza będą chronione podczas pracy w odpowiedni sposób, zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane rękawice. Do produkcji takich rękawic stosuje się najczęściej skórę zwierzęcą np. bydlęcą, świńską, kozią i owczą. Rękawice spawalnicze ze skóry są bardzo odporne na uszkodzenia i lepiej znoszą trudne warunki. Ich zaletą jest również to, że mogą posłużyć spawaczowi przez długi czas.