Algi w kosmetyce, czyli jak uratować swoją skórę

Algi w kosmetyce, czyli jak uratować swoją skórę

Algi są cenione za swoje wyjątkowe właściwości już od najdawniejszych czasów. Współcześnie algi są składnikiem wielu potraw, leków, suplementów i kosmetyków. Jakie mają właściwości algi? Jakich efektów możesz oczekiwać po korzystaniu z dobrej jakości preparatów algowych?

Właściwości alg morskich

Algi w powszechnej świadomości są uważane za rośliny rosnące w wodzie. W rzeczywistości są to samożywne organizmy jednokomórkowe, które mogą łączyć się w kolonie, przez co faktycznie wyglądają jak organizmy roślinne. Wyjątkowość glonów nie polega tylko na bogactwie składników odżywczych i substancji aktywnych jakie w sobie zawierają. Na uwagę w dużo większym stopniu zasługuje fakt, że substancje pochodzące z alg z łatwością omijają barierę lipidową naskórka, dzięki czemu działają dużo głębiej.
Właściwość ta wynika z podobieństwa struktury komórkowej glonów, do substancji między komórkowej u człowieka, dzięki czemu nie jest rozpoznawana jako obca substancja i łatwo uzyskuje dostęp do środowiska wewnętrznego. Do związków, za które cenimy glony, należą między innymi: C, E, A oraz wiele z grupy B, do tego pierwiastki: cynk, miedź, mangan, jod, żelazo, czy brom. W algach znajdziemy również sorbitol, D-mannitol, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także karagen, kwas alginowy, agar-agar i wiele innych nie mniej istotnych.

Zastosowanie alg w kosmetyce

W kosmetykach, które zostały wzbogacone dobrej jakości wyciągiem z alg np. Dax Cosmetics, Bingospa, Herbal Care, znajdziemy większość wymienionych wcześniej składników, które pomogą nam w walce z wieloma problemami skórnymi. Ogromną zaletą dodatku alg do kosmetyków jest czas po jakim widzimy widoczne efekty ich stosowania.

Po kosmetyki z algami mogą sięgać osoby z problemami trądzikowymi i nadmiernym wydzielaniem łoju przez gruczoły. Sorbitol będzie przeciwdziałał przetłuszczaniu się skóry przez regulację pracy gruczołów łojowych raz regulując pH skóry twarzy. Dla cery trądzikowej charakterystyczne są podrażnienia i przebarwienia, które będą występowały również w innych chorobach związanych z cerą. Algi działają antyseptycznie, wyciszają stany zapalne i przyspieszają gojenie się ran.

Glony dzięki wspomnianej już strukturze komórkowej, bardzo efektywnie nawilżają skórę i poprawiają jej elastyczność, a co za tym idzie, ta wygląda na zdrowszą i dużo bardziej promienną.

Zawartość antyoksydantów w tych organizmach daje im silne właściwości regeneracyjne i wzmacniające, dzięki czemu korzystnie działają u osób z pękającymi naczynkami i zaburzeniami trofiki tkanki skórnej.

Dodatkowo algi, podobnie jak w dietetyce, są cenione z przyspieszanie przemiany materii i poprawę ukrwienia. To działanie docenią szczególnie osoby borykające się ze skórką pomarańczową.