Ręczniki bawełniane, z mikrofibry i bambusowe – które są najlepsze?

Ręczniki bawełniane, z mikrofibry i bambusowe – które są najlepsze?

Ręczniki stanowią nieodzowną część domowego wyposażenia. Sprawdzają się zarówno w kuchni i po kąpieli, jak i w plecaku na basenie lub siłowni oraz w torbie na plaży.  Na sklepowych półkach można zauważyć szeroki wachlarz ręczników, np./ bambusowe,  bawełniane i szybkoschnące z mikrofibry. W trakcie zakupu ręcznika dobrym postępowaniem jest, zwrócenie uwagi na jego rodzaj przędzy i gramaturę. Jakie ręczniki są najlepszym wyborem?

Dlaczego chłonność i gęstość ręcznika są takie ważne?

Ręcznik to tkanina frotte. Oznacza to, iż poza nićmi idącymi wszerz i wzdłuż ma także nitki, które tworzą pętelki. Im te pętelki są grubsze, krótsze i rzadziej utkane, tym ręcznik gorzej absorbuje wodę.

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje ręczników. Ręcznik, który skutecznie wytrze ciało i szybko schnie, powinien być wysokiej jakości i chłonny. Natomiast chłonność ręcznika jest zależna od:

  • Gęstości materiału;
  • Grubości i wysokości pętelek;
  • Rodzaju przędzy, a więc materiału, z którego został utkany.

Ręczniki dobrej jakości cechują się tym, iż po rozchyleniu pętelek i rozciągnięciu materiału nie są zauważalne żadne prześwity. Oznacza to, że podstawa takiego ręcznika będzie dobrze magazynować wodę i jest solidna.

Gęstość ręcznika określana jest w gramach na metr kwadratowy. Taką informację można znaleźć na metce bądź opakowaniu ręcznika.  Tak więc:

  • Ręczniki o gramaturze 300-400 g/m2 cechują się tym, że są cienkie i słabo chłoną wodę. Mogą służyć jako ręczniki podręczne lub dla dzieci.
  • Ręczniki kąpielowe o gęstości od 400 do 700 g/m2 są solidne, jednak długo schną. Doskonale sprawdzają się jako domowe ręczniki kąpielowe.
  • Ręczniki o gramaturze powyżej 700 g/m2 to wysokiej klasy, grube, ciężkie i puszyste ręczniki. Bywają stosowane jako dywaniki łazienkowe.

Ręcznik bawełniany – ogólna charakterystyka

Na rynku i wśród kupujących najpopularniejsze są ręczniki bawełniane. Warto jednak wspomnieć, iż nie  każdy ręcznik bawełniany jest sobie równy. Na jakość nici bawełnianej oddziałuje to, czy była ona wcześniej czesana, czy nie. Oczyszczone i ułożone wzdłuż włókna bawełny mogą zostać skręcone w nić od razu lub jeszcze dokładniej wyczesane. Taki zabieg usuwa króciutkie włókna bawełny oraz prostuje te, które są poskręcane lub nierówno ułożone. Nowoczesna bawełna jest niejednorodna – w jednym obszarze włókna mogą być grubsze, a w innym cieńsze, w związku z czym szybciej się mechaci i traci wygląd. Włókna czesane są równe, miękkie w dotyku, lśniące i nie mechacą się. Ze względu na wysoką jakość ręczniku, wysoka jest również ich cena. Do domowego użytku rekomenduje się ręczniki wykonane z bawełny czesanej – ręczniki z materiału nieco mniej gęstego, które zajmują mniej miejsca w szafkach niż te, wykonane z gęstych włókien.

Ręczniki z naturalnych włókien bambusowych

Innym rodzajem są ręczniki bambusowe, które wykonane są w 100% z włókien bambusa. Te przemysłowo pozyskiwane włókna naturalnego pochodzenia są odmianą wiskozy. Bambus to roślina wydajna, a jego włókna szybko chłoną wilgoć (o 60% lepiej niż włókna bawełniane). Ręczniki bambusowe są bardziej miękkie i cieńsze niż klasyczne ręczniki bawełniane. Co więcej, ręczniki bambusowe często cechują się antybakteryjnością. Należy jednak pamiętać, iż to substancje zawarte w skórce rośliny wykazują właśnie takie działanie, a same włókna poddane obróbce chemicznej już nie wykazują takich właściwości.

Ręcznik z mikrofibry – gwarancja szybkiego schnięcia

Do najszybciej schnących ręczników zliczane są te wykonane z mikrofibry, czyli bardzo cienkiego włókna syntetycznego. Mikrofibra  to materiał, który jest około 30 razy cieńszy od bawełny. W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje ręczników wykonanych z mikrofibry, a mianowicie ultra light (w dotyku przypominające zamsz, gładkie) i frotte.  Pierwszy z nich chłonie o cztery razy więcej wody niż sam waży. Woda jest absorbowana przez ręczniki ultra light  już po samym przyłożeniu materiału do ciała –  nie wymagają więc one pocierania ręcznikiem o ciało.  Mikrofibrowy ręcznik frotte absorbuje siedem razy więcej wody niż sam waży, jednak zajmuje więcej miejsca i najczęściej stosowany jest jako ręcznik kąpielowy.