Jakie suplementy brać codziennie?

Jakie suplementy brać codziennie?

Suplementy diety to najczęściej witaminy i składniki mineralne sprzedawane w tabletkach, kapsułkach, czy saszetkach do rozpuszczania w wodzie, mające na celu uzupełnić niedobory składników odżywczych w organizmie. Nie zastąpią one zrównoważonej i zbilansowanej diety, ale mogą wspomóc osoby na diecie, po przebytych chorobach, czy mające kłopoty z apetytem, aby nie dopuścić do braków zagrażających zdrowiu człowieka. Czy warto je brać i które z nich można zażywać codziennie? Sprawdźcie.

Czym kierować się przy doborze suplementów diety?

Polacy znani są z przesady w zażywaniu suplementów diety i czasami z tego powodu chorują. Nie wszyscy wiedzą bowiem, że zarówno niedobór składników odżywczych, jak i ich nadmiar może zakłócić prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Suplementy diety powinno stosować się z rozwagą, wybierając te, których rzeczywiście potrzebuje organizm. Przykładowo zdrowa osoba, która prawidłowo się odżywia i wiedzie spokojne życie, ani nie stosuje używek, nie będzie potrzebowała suplementacji magnezu w takim stopniu, jak ktoś, kto regularnie pije kawę i prowadzi stresujący tryb życia. Podobnie sytuacja wygląda z witaminą D. Potrzebują jej głównie ci, którzy nie opalają się na słońcu, rzadko wychodzą z domu, a także inni w miesiącach zimowych, kiedy promienie słoneczne nie są w stanie wytworzyć jej w organizmie na poziomie wystarczającym. Najlepiej więc zanim ktoś zdecyduje się na suplementację konkretnej witaminy, czy minerału, niech zbada ich poziom we własnym organizmie, aby stwierdzić, czy rzeczywiście tego potrzebuje.

Czy są suplementy, które można bezpiecznie stosować codziennie? 

Do suplementów, które można brać codziennie, należą witaminy rozpuszczalne w wodzie, których organizm nie magazynuje, takie jak witamina C. Jest ona silnym antyoksydantem i ma znaczenie w utrzymaniu odporności na infekcje. Warto ją suplementować szczególnie w okresie zwiększonych zachorowań na grypę, czyli jesienią i zimą. W tym czasie można wspomagać się też codziennie witaminą D, której wtedy organizm nie jest w stanie wytworzyć z powodu małej ilości słońca. Trzeba jednak pamiętać, że to witamina rozpuszczalna w tłuszczach i przyswaja się tylko, jeśli łyka się ją w ich obecności, czyli bezpośrednio po posiłku. Spośród innych suplementów warto wybierać takie, które zawierają naturalne substancje odżywcze o cennych właściwościach, takie jak kurkuma, czy spirulina. Bezpieczne wydaje się również stosowanie probiotyków mających wpływ na prawidłowe funkcjonowanie flory bakteryjnej w jelitach. Są one konieczne przy każdej antybiotykoterapii. W sytuacjach stresowych natomiast warto brać magnez. 

Suplementy diety należy stosować z umiarem i zawsze warto zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed ich zastosowaniem. Chociaż niektóre z nich uchodzą za całkowicie bezpieczne do codziennego stosowania, zawsze warto zbadać poziom tych składników w organizmie, aby stwierdzić, czy faktycznie się ich potrzebuje.