Jaki napowietrzacz wybrać do akwarium?

Jaki napowietrzacz wybrać do akwarium?

Napowietrzanie domowego akwarium jest pomysłem, który zrodził się już dawno temu – prawdopodobnie wtedy, kiedy powstała sama akwarystyka. Zarówno rośliny, jak i rybki żyjące w akwarium mają swoje potrzeby, a więc wymagają napowietrzania wody. Dzięki bąbelkom powietrza poznaliśmy przecież cały cykl azotowy. Czy jednak nadal należy napowietrzać akwaria? Jeśli posiadasz akwarium od wielu lat, lub dopiero planujesz zakup i zastanawiasz się, czy napowietrzanie przestało być konieczne w związku z rozwojem akwarystyki, odpowiadamy – nadal jest tak samo ważne! Twoje akwarium z pewnością jest Twoim oczkiem w głowie – w końcu musisz poświęcać mu, oraz żyjącym w nim organizmom całkiem dużo uwagi. Jeśli zastanawiasz się, jaki napowietrzasz wybrać do akwarium, koniecznie przeczytaj ten artykuł, w którym pomożemy Ci podjąć najlepszy wybór.

Czego dowiem się z tego artykułu?

  • Najlepsze napowietrzacze do akwarium
  • Czy natlenianie i napowietrzanie akwarium to to samo?
  • Jak wybrać napowietrzacz, aby służył mi przez lata?
  • Z czego wynikają różnice w cenach sprzętu?
  • Spośród jakich napowietrzaczy najlepiej wybrać jeden dla siebie?

Najlepsze napowietrzacze do akwarium

Na rynku dostępnych jest wiele modeli napowietrzaczy do akwarium, zwanych także brzęczykami. Są używane po to, aby zwiększyć ruch wody w akwarium, co wpłynie korzystnie na żyjące w nim organizmy oraz dotlenienie wody. Napowietrzacze do akwarium zazwyczaj wydają charakterystyczny brzęczący dźwięk. Te z niższej półki wydają dźwięk znacznie głośniejszy, dlatego, jeśli cenisz sobie idealną ciszę w pokoju, warto zdecydować się na jak najciszej pracujący napowietrzacz do akwarium. Warto także zwrócić uwagę, czy napowietrzacz wyposażony jest w zawór przeciwzwrotny, który w razie wyłączenia zapobiegnie nalaniu się wody do pompki. Napowietrzanie akwarium jest ważne zawsze, jednak szczególnie należy zwrócić na nie uwagę w przypadku, kiedy Twoje akwarium jest dość małe w stosunku do ilości jego mieszkańców – rybek i roślin. Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli, dlatego kupując napowietrzacz rozejrzyj się dokładnie w kilku sklepach i zdobądź odpowiednie informacje na temat tego, jaki napowietrzacz wybrać do akwarium oraz czemu napowietrzanie wody w akwarium jest tak ważne.

Czy natlenianie i napowietrzanie akwarium to to samo?

Mimo, że napowietrzacz do akwarium jest zdecydowanie przydatny, to nie jest on niezbędny. W wielu przypadkach zdecydowanie korzystnie wpłynie na rośliny i rybki, zwłaszcza, kiedy akwarium jest małe a masz w nim dużą ilość rybek. Niewystarczające napowietrzenie akwarium może wpłynąć negatywnie na panujące wewnątrz warunki wodne. Jeśli w twoim akwarium nie znajdują się rybki, a same rośliny, to zdecydowanie nie jest koniecznością inwestowanie w napowietrzacz. Wynika to z tego, iż napowietrzanie wody oraz jej natlenianie nie jest tym samym. Nie jest to oczywiste, jednak sama nazwa wskazuje na różnice. Do napowietrzania wykorzystywane jest powietrze, a do natleniania służy sam tlen. Napowietrzanie i natlenianie nie są więc tym samym, jednak w połączeniu tworzą znacznie lepszy efekt. Woda wprawiona w ruch na skutek napowietrzania znacznie łatwiej poddaje się natlenianiu, co tworzy dużo lepsze dla żyjących w niej organizmów warunki. Wyobraź sobie małą rybkę, która do oddychania wykorzystuje duży bąbelek powietrza znajdujący się pod powierzchnią wody. Jest to po prostu niemożliwe, dlatego od samego natleniania znacznie ważniejsze jest napowietrzanie. Jeśli jednak w Twoim akwarium znajdują się wyłącznie rośliny, to napowietrzanie wody wpłynie niekorzystnie na tempo ich wzrostu, jednak jego brak nie spowoduje uszczerbku na zdrowiu roślin.

Jak wybrać napowietrzacz, aby służył mi przez lata?

Jeśli decydujesz się na zakup napowietrzacza to z pewnością chcesz, aby ten służył Ci dość długo. Nie chcesz przecież regularnie inwestować w słabej jakości sprzęt, który po jakimś czasie trafi do kosza. Lepiej od razu dowiedzieć się, czym cechuje się dobry napowietrzacz do akwarium i wybrać taki z najwyższej półki. Napowietrzanie wody w akwarium to nie zawsze zasługa pompki. Możesz także zdecydować się na specjalny wylot  z filtrem służący napowietrzaniu wody. Ceny oczywiście wahają się w zależności od modelu i producenta. Napowietrzacz do akwarium możesz kupić już za kikadziesiąt złotych, ale są dostępne także takie za kilkaset. Różnica jest oczywiście zauważalna w wielu aspektach, takich jak na przykład sama jakość wykonania produktu, materiał, z którego zrobiony jest napowietrzacz czy moc pompki i membrana. Zasada działania pompek do akwarium jest w większości taka sama i nie jest to zbyt skomplikowany mechanizm, jednak warto wiedzieć, na czym polega jego działanie, aby móc ustalić, czy prawidłowo spełnia swoje zadanie. Pamiętaj, aby nie przesadzić z napowietrzaniem akwarium, ponieważ pod wodą może stworzyć się swego rodzaju wir, co może niekorzystnie wpłynąć na małe rybki żyjące pod wodą.

Spośród jakich napowietrzaczy najlepiej wybrać jeden dla siebie?

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup napowietrzacza do akwarium, to z pewnością zastanawiasz się, na co zwracać uwagę przy zakupie, oraz jaki rodzaj produktu wybrać. Jeśli cenisz sobie ciszę, to zdecydowanie powinieneś zainwestować w napowietrzacz z nieco wyższej półki. Tańsze modele wydają znacznie głośniejszy, charakterystyczny dźwięk. Co prawda nie jest on bardzo głośny, jednak może być słyszalny podczas całkowitej ciszy w pomieszczeniu. Możesz tego uniknąć, inwestując w nieco droższy sprzęt. Istnieje wiele różnych sposobów na napowietrzenie akwarium – nie musi być to tylko tradycyjny kamień. Na rynku dostępne są różnego rodzaju kurtyny, dyfuzory, panele czy kostki z drewna ceramicznego. Pamiętaj jednak, aby nie przesadzić z ich ilością. Najlepiej zapytać o radę osobę pracującą w sklepie, w którym chcesz zaopatrzyć swoje akwarium – specjalista z pewnością doradzi Ci najlepiej, biorąc pod uwagę Twój budżet, wielkość akwarium czy żyjące w nim organizmy. Życzymy powodzenia i podjęcia jak najlepszego wyboru!