Ile dać na osiemnastkę? Ile włożyć do koperty na osiemnaste urodziny?

Ile dać na osiemnastkę? Ile włożyć do koperty na osiemnaste urodziny?

Osiemnaste urodziny to bez wątpienia przełomowy dzień w życiu każdego nastolatka. To zakończenie pewnego etapu w życiu. Każdy, kto czeka na swoje osiemnaste urodziny z pewnością nie może doczekać się zmian, jakie zajdą w jego życiu. Osiemnastka to przecież nie tylko możliwość dokonania w sklepie zakupu wyrobów do tej pory zakazanych dla osób niepełnoletnich. To także możliwość prowadzenia samochodu po wyrobieniu prawa jazdy, możliwość posiadania własnego osobistego konta w banku i podejmowania decyzji ze świadomością, że wszystko, co od tej pory robimy, będzie miało wpływ na naszą przyszłość. Właśnie dlatego osiemnaste urodziny są obchodzone bardzo uroczyście przez prawie każdego nastolatka. Rodzice organizują z tej okazji imprezy osiemnastkowe, na których bawią się najbliżsi przyjaciele oraz znajomi młodego dorosłego i oczywiście rodzina, której nie mogło zabraknąć w tak ważnym dniu. Imprezy z okazji osiemnastych urodzin bez wątpienia mają szczególny klimat, jednak gościom cały czas nasuwa się pytanie – ile włożyć do koperty na osiemnaste urodziny?

Zwyczaj dawania prezentów z okazji urodzin

Dawanie prezentów jubilatowi z okazji urodzin to bardzo stara tradycja, którą kultywujemy od pokoleń. To, jaki prezent damy bliskiej osobie z okazji jej święta w zasadzie zależy od bardzo wielu czynników. Zazwyczaj jednak jest to podarunek, który w jakiś sposób kojarzy nam się z daną osobą lub taki, który będzie przypominał jej o relacji między wami. Urodziny są dniem, kiedy swoim ukochanym osobom możemy w szczególny sposób pokazać, jak są dla nas ważne. Dlatego obdarowujemy swoich rodziców, dzieci, ukochanych czy przyjaciół. Z obdarowywaniem prezentami wiąże się także zyskujący na popularności zwyczaj organizowania przyjęć – niespodzianek. Zebranie wszystkich bliskich danej osoby w jednym miejscu, kiedy na nie spodziewa się gości w tak szczególnym dniu również może przyjeść jubilatowi wiele szczęścia.

Jak zorganizować najlepszą osiemnastkę?

Urodziny co roku są świętem, jednak zdecydowanie szczególne są te osiemnaste. Z tej okazji nastolatkowie i ich rodzice organizują przyjęcia, najczęściej w wynajętych salach lub we własnych domach. Organizacja przyjęcia dla znajomych i rodziny to nie lada wyzwanie. Nie dość, że osiemnastka jest tak szczególnym dniem dla świętującej osoby, to organizacja przyjęcia przynosi zdecydowaną dawkę dodatkowego stresu. Nic w tym dziwnego – ten dzień zostanie zapamiętany przez osiemnastolatka oraz jego najbliższych przez wiele następnych lat. Z pewnością zostanie także udokumentowany, dlatego warto postarać się, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. Jednak łatwiej powiedzieć, niż zrobić. Dlatego warto skorzystać z pomocy osób mających doświadczenie w organizacji przyjęć, prowadzeniu imprez czy dekoracji sali. Pomoc profesjonalistów pomoże podjąć znacznie lepsze decyzje! Przecież nie chcesz za jakiś czas myśleć “gdybyśmy mogli cofnąć czas…”

Ile pieniędzy w kopercie dać na osiemnastkę?

Kwestia prezentów na osiemnastkę jest tematem często poruszanym przez osoby zaproszone na tego typu imprezę. Prawie zawsze pojawia się pytanie – jak dużo pieniędzy mam włożyć w kopertę, którą podaruję solenizantowi? To, jaki prezent podarujesz zależy oczywiście od tego, jak bliska jest wasza relacja oraz na jak wiele możesz sobie pozwolić, nie nadszarpując znacznie swojego budżetu. Pamiętaj – nie musisz dawać drogiego prezentu czy kilkuset złotych w kopercie, jeśli Cię na to nie stać! Podczas tego typu przyjęć dla solenizanta z pewnością najważniejsza jest obecność najbliższych oraz świadomość, że Ci bawią się dobrze na jego imprezie. Jeśli jednak nie orientujesz się, jak dużo pieniędzy powinieneś włożyć w kopertę, postaraj dowiedzieć się, ile kosztuje jedno miejsce w restauracji, w której organizowane jest przyjęcie. Jeśli jest to na przykład 150 zł – Twój prezent powinien być nieco większy od kosztów Twojego miejsca – to niepisana zasada podczas wręczania kopert z prezentami.

Wysokość kwoty w kopercie jest zależna także od tego, jak bliską osobą jesteś dla osoby świętującej, na jak wiele możesz sobie pozwolić, jaką kwotę dostałeś od tej osoby, czy planujesz zaprosić ją na swoją imprezę… To kwestia bardzo indywidualna, jednak sprowadza się do jednego – daj tyle, ile uważasz, i na ile możesz sobie pozwolić. Pamiętaj, że prezenty są mniej ważne – najważniejsza jest Twoja obecność i dobra zabawa na przyjęciu, ponieważ w ten sposób tworzone są bezcenne wspomnienia.

Jaki alkohol na osiemnastkę?

Nie powinno nas także dziwić pytanie o to, jaki alkohol najlepiej wybrać na imprezę z okazji osiemnastych urodzin. Jak na każdym tego typu przyjęciu, alkohol prawie zawsze pojawia się zarówno na stołach, jak i w torbach z prezentami. Warto zająć się tą kwestią, zwłaszcza jeśli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości.

Jeśli poza kopertą w prezencie na osiemnastkę planujesz podarować solenizantowi alkohol, powinieneś dobrze zastanowić się nad jego wyborem. Pamiętaj, że alkohol na prezent powinien pochodzić z nieco wyższej półki. Możesz wybrać whisky, jeśli jesteś gościem u chłopaka, lub wino, jeśli solenizantką jest kobieta. Wszystko zależy także od preferencji osoby obdarowywanej – warto zapytać o radę waszych wspólnych znajomych, między innymi po to, aby uniknąć “powtórek” wśród prezentów.

Jeśli jesteś drugą stroną imprezy, czyli organizatorem i zastanawiasz się, jaki alkohol wybrać – już rozwiewamy Twoje wątpliwości. Na stołach na imprezach osiemnastkowych zazwyczaj pojawia się wódka ze średniej półki cenowej. Warto jednak także pomyśleć o osobach, które wolą pić trunki o nieco mniejszej zawartości alkoholu – zakup również wino i piwa. Pamiętaj, że po imprezie możesz je sprzedać lub zostawić na inną okazję w przyszłości. Weź pod uwagę liczbę i wiek gości.

Czy warto organizować osiemnaste urodziny swojemu dziecku?

Jeśli zastanawiasz się, czy organizacja osiemnastki to w ogóle dobry pomysł – odpowiedź brzmi – zdecydowanie tak! To świetna nauka orgaznizacji przyjęcia dla młodej osoby. Poza tym czas imprez osiemnastkowych będzie przez Twoje dziecko z pewnością wspominany jako beztroski okres wchodzenia w dorosłość, kiedy nie było jeszcze problemów dnia codziennego. Zapytaj jednak o zdanie swoje dziecko – być może woli, aby te środki pieniężne przeznaczyć na jego przyszłość.